HISTORISCHE INTERIEURS VERDWIJNEN MASSAAL IN CONTAINER Groningen is populairder dan ooit. De stad is geliefd onder bewoners en toeristen. Ook studenten weten de stad in groten getale te vinden. Maar de toegenomen druk trekt een wissel. Op de leefbaarheid en op het erfgoed. Tot verdriet van Hilbrand Edskes. Huisjesmelker Na 22 uur stil En weg zijn de plafonds, schoorsteenmantels, en suites, deuren van de serre. Johanna van der Werff Er gaat niets boven Groningen. Met deze slogan begon in 1989 de city-promotie van de stad. Met resultaat. Het aantal inwoners steeg van 168.690 in 1997 naar 233.273 in 2021, een groei van 37%. Het aantal studenten verdubbelde sinds 2000 van 36.000 naar 65.000 nu. Ook het aantal toeristen groeide fors. Waren het in de jaren tachtig vooral Duitse toeristen van net over de grens die de zaterdagmarkt bezochten, inmiddels 'doen' toeristen uit het hele land regelmatig een paar dagen Groningen voor museum- bezoek, de terrassen en de winkels. De tijdelijke en permanente huisvesting van die extra inwoners en bezoekers legt grote druk op de stad. Zoals in de Schildersbuurt, een geliefde woonbuurt, westelijk van de binnenstad. Het grootste deel van de wijk werd begin 20e eeuw gebouwd, na het slechten van de vestingwallen. Straten dragen namen van bekende Groningse schilders, zoals Taco Mesdag, Herman Collenius en Jozef Israëls. Ook onder studenten is de buurt populair. Inmiddels wordt 50% tot 70% van de huizen door studenten bewoond. Tientallen panden zijn in handen van slechts één huisjesmelker, die ze stuk voor stuk signeert met zijn initialen 'WB'. De impact van de studenten is groot. Affiches voor diverse ramen in de Schildersbuurt ver melden 'In deze straat hebben we afgesproken dat we na 22 uur stil zijn', refererend aan de forse geluidoverlast die buurtbewoners regel matig in de gordijnen jaagt. In brandbrieven aan de gemeente wordt aangedrongen op oplossingen. Maar ook een enorm erfgoed- HEEMSCHUT 8 Maart 2022

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2022 | | pagina 8