Ouderkerk aan den IJssel, Dorpsstraat 104-106 In het hart van het dorp ligt aan de Hollandse IJssel lierenfabriek De Rek Horsman B.V. Het bedrijf begon in 1907 als smederij maar specialiseerde zich in: 'het bouwen, kopen en verkopen van scheepslieren, het uitoefenen van reparatiewerkzaamheden alsmede het verrichten van draai-, boor, zaag- en fraiswerk voor derden.' Scheepslieren worden gebruikt om het handmatige hijswerk aan boord van schepen te verlichten. Een lier bestaat uit een samenstel van grote en kleine tandwielen die via een slinger of jaagwiel met de hand of elektrisch worden aangedreven. Schippers in de zand- en grindvaart maakten veelvuldig gebruik van de diensten van het bedrijf. In 1956 werd een stuk terrein met houten woonhuis overgenomen van houtzagerij Van Leeuwen. Het bedrijf breidde aan de achterkant uit met een lasserij, een grote nieuwe werkplaats en afmeergelegenheid aan de Hollandse IJssel. Het houten huis werd gebruikt als kantoor en magazijn. Op het hoogtepunt van de fabrieksactiviteit werkten er twaalf man. Schaalvergroting in de binnenvaart zorgde voor neergang, maar reparatie-werk aan platbodems en historische bedrijfsvaartuigen bleef bestaan. De locatie is een zeldzaam goed bewaard gebleven voorbeeld van maritiem gerelateerd erfgoed. De lierenfabriek, de werktuigen en het ambacht zijn voor de stichting Erfgoed havens Rotterdam, de historische scheepswerf De Koningspoort Rotterdam en de museum haven Gouda van groot belang. Helaas loopt de locatie gevaar, omdat het com plex niet is beschermd. Het college van B&W van Krimpenerwaard wil op deze locatie mee werken aan de realisatie van een appartementen complex. Een aantal betrokkenen probeert daarom met steun van Heemschut het en semble op de historische locatie in Ouderkerk te behouden. Foto: Peter Groeneboom 5 HEEMSCHUT Maart 2022

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2022 | | pagina 5