GERHARD ESHUIS GEDREVEN DOOR SCHOONHEID Heemschut Utrecht is een van de meest bevraagde provinciale commissies binnen onze vereniging. De provincie kent veel monumenten en is constant in beweging. Vanuit zijn prachtige woonplaats Amersfoort vervult Gerhard Eshuis als secretaris daarin een onvervangbare rol. Amersfoort of Dordrecht Recente zaken OP HEEMWACHT a Christian Pfeiffer Gerhard Eshuis (71) schildert en fotografeert. Een kennersoog voor schoonheid is hem toe te dichten. Hij kijkt naar de omgeving vanuit een interesse voor het mooie. Met zijn achter grond bij de overheid weet hij die liefde te combineren met het praktisch werk voor Heemschut. Eshuis is secretaris van Heemschut Utrecht, een van de dertien commissies van Heemschut: één voor elke provincie en een aparte voor de stad Amsterdam. 'Ik heb altijd bij de rijksoverheid gewerkt, de laatste negen jaar bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Daarmee kan je rustig zeggen dat ik een beroepsmatige interesse in erfgoed heb. Toen ik met pensioen ging heb ik me direct bij Heemschut aangemeld voor vrijwilligerswerk. Ik was al langer lid en volgde de vereniging.' We lopen met hem door Amersfoort. Langs de kerk, straten, stegen, oude muurhuizen en langs schilderachtige grachten. Soms stoppen we even en is er aandacht voor details of oude schoonheid. Het licht op deze decemberdag is opvallend mooi. Amersfoort straalt. Zelfs wie niet van monumenten houdt, kan niet ontkennen dat het adembenemend is. 'Ik heb meestal in historische steden gewoond. Ik kom oorspronkelijk uit Assen, maar ben in HEEMSCHUT 3 6 Maart 2022 Den Haag opgegroeid. Het grootste deel van mijn loopbaan bracht ik door op het tegen woordige ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Dat was al tijdens mijn studie geschiedenis in Utrecht. Toen ik op zoek ging naar een betaalbare koopwoning in de buurt van Den Haag, ging ik naar Dordrecht. Ook een prachtige stad. Omdat ik ging werken voor de Rijksdienst kwam ik in Amersfoort terecht. Het centrum is tien minuten fietsen en ik kom er graag. Of ik kan kiezen tussen Dordrecht en Amersfoort? Nee, ze zijn allebei even prachtig op een eigen manier. Al moet ik wel eerlijk zeggen dat ik de geschiedenis van Dordrecht wat interessanter vind. Dordrecht is in dat opzicht meer van belang voor de nationale geschiedenis. Het redden van het dorpshuis in Elst, de gevolgen van het oprukken van zonnepanelen en windmolenparken in de historische binnen steden en in cultuurhistorisch waardevolle gebieden, alle perikelen rondom de verkoop van Paleis Soestdijk van de staat aan een particuliere ontwikkelaar in Baarn; het zijn alle voorbeelden van recente zaken die spelen. Zaken die een grote inzet vragen. Samen met de tien andere vrijwilligers van de commissie zet Eshuis zich hiervoor in. Als secretaris

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2022 | | pagina 36