r DE EEUW VAN MINDER BOE COLUMN Beste organisatoren, Mag ik jullie, als organisatoren van de excursie Duurswold, bedanken voor de goede organisatie van deze dag. Zoals wel gewend was het programma uiter mate interessant mede door de inbreng van Kees Mollema die tijdens de rondrit de bijzonderheden aan elkaar praatte. Dat door omstandigheden, wegom- leggingen, de omvang van de groep, dan wat vertragingen ontstaan, valt dan ook bijna niet te voorkomen, het zij zo; het belangrijkste is dan dat we een aantrekkelijke dag gehad hebben. Mag ik jullie, mede namens Gepke bedanken voor deze interessante dag, wij kijken er met plezier op terug. André Gepke Keizer Al ruim honderd jaar komt Heemschut in actie wanneer sloop of verregaande aantasting van erfgoed dreigt. De manier waarop de vereniging dit doet is in de loop der jaren echter weinig ver anderd. Misschien is het daar nu toch tijd voor. Toen ik Heemschutlid werd, reageerde niet iedereen enthousiast. 'Dat is toch die vroeger- was-alles-beter-club? Boe-roepers, waar je alleen wat van hoort als ze iets kunnen tegen houden.' Als de vereniging zich meldt, werd me op het hart gedrukt, is de boodschap altijd het zelfde: stop met die sloop- of verbouwplannen. Dikwijls zonder resultaat, op wat vertraging na dan. Het zal wel meevallen, dacht ik eerst. Juist goed dat particulieren zich inzetten voor de be scherming van (toekomstige) monumenten. En logisch dat het niet altijd lukt. Dat vind ik nog altijd. Al heb ik soms het gevoel dat de eeuw wisseling aan de vereniging voorbijgegaan is. De werkwijze van de erfgoedvereniging lijkt de afgelopen honderd jaar nauwelijks veranderd. Advies hier, boze brief daar, rapport links, overleg rechts en zo nu en dan een gepeperde inge zonden brief. Dat kan anders. Nee het móet anders, nu het beschermen van weinig geliefd Post 65 erfgoed hoog op de agenda staat. Hoe krijg je uitgelegd dat 'lelijke' kantoorkolossen, saaie bloemkoolwijken en smoezelige winkel centra het beschermen waard zijn? Met een goed verhaal. En goede verhalen zijn er in alle soorten en maten. Zelf vertel ik graag bevreemdende ver halen. Ik sliep een nachtje in het provinciehuis van Noord-Brabant, maakte een architectuur route door mijn bloemkoolwijk en verkoop T-shirts met smaakgevoelige gebouwen erop. En dat werkt. Zo zorgt die kledinglijn voor aan dacht voor door velen verguisde parels als het stadhuis van Terneuzen, de Neudeflat en het voormalige Centraal Beheergebouw van Herman Hertzberger. Op tientallen buiken in Nederland én in de media. Deze op het eerste gezicht wat rare initiatieven staan niet op zichzelf. Overal in Nederland worden verhalen over potentieel erfgoed op andere, nieuwe manieren verteld. Zo kun je op betontour langs brutalistische gebouwen in Amsterdam en Utrecht, is er een Instagram- account dat plaatjes van katten met naoorlogse architectuur combineert en kun je helpen om Nederland na te bouwen in het computerspel Minecraft. Ik hoop dat de erfgoedvereniging in de tweede eeuw van haar bestaan meer op zoek gaat naar die verhalen. Ook van nog niet bedreigd erfgoed. Je gaat nu eenmaal sneller houden van een gebouw waar je wat vanaf weet. Op ge heel verzorgde erfgoedvakantie naar Lelystad? Ik wil mee. Een brutalisme-vakantieboek voor de allerkleinsten? Lijkt me leuk. 3D-puzzels van bedreigde structuralisme-parels? Waarom niet? Boe roepen kan altijd nog. Martjan Kuit Martjan Kuit is ex-lijstenmaker, voormalig journalist, tegenwoordig communicatieadviseur en gebouwenfan. 27 HEEMSCHUT Maart 2022

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2022 | | pagina 27