BUNGALOWS Een naoorlogse woondroom m In de wederopbouwperiode ontstond bij de gegoede klasse behoefte aan een woning die aansloot bij de wensen en verlangens van het moderne bestaan. De bungalow is een woonvorm die de moderne architectuurtaal van de vrijstaande woning in Nederland tot op heden beïnvloedt. Inspiratie Tekst en foto's: Sean C. E. Huizinga Ondanks dat de bungalow tijdens de wederopbouw enorm populair was, begint de geschiedenis vele eeuwen eerder in het koloniale verleden. Het woord bungalow komt van bangla, een afkorting van het zo genaamde Bengaalse huis. De term wordt gebruikt voor koloniale huizen in het oosten van India, specifiek in het land van de Bengali. Deze huizen werden door de lokale bevolking gebouwd voor permanente bewoning uit lokale bouwmaterialen. Nadat India in 1818 geheel onder Britse macht kwam te staan, ontwikkelden de woningen zich tot een kolo niale modelwoning. De Britse bungalow bestond uit één iets verhoogde bouwlaag met een tentdak en een veranda rondom. Deze tijdelijke woonvorm nam een steeds permanentere vorm aan en werd in het midden van de 19e eeuw geliefd bij de Europese elite in India. Geïnspireerd door de voorbeelden uit de koloniën werd de bungalow aan het einde van de 19e eeuw geïntroduceerd in het Verenigd Koninkrijk. Bungalows verrezen op het platteland en dienden als buiten verblijven in de natuur, waar men volledig tot rust kwam en het stadse leven kon loslaten. Om dezelfde redenen werd de bungalow ook in andere werelddelen geïntroduceerd, zoals de Verenigde Staten. In de eerste helft van de 20e eeuw werd de bungalow door architecten als Frank Lloyd Wright (1867-1959) en Richard Neutra (1892-1970) verder ontwikkeld tot een symbool van het moderne woonhuis zoals wij dat nu kennen. Pas na de Tweede Wereld oorlog deed de bungalow in Nederland daadwerkelijk zijn intrede. Het moeten onder andere Amerikaanse publicaties zijn geweest die opdrachtgevers inspireerden Detail van een door Thomas Daniell gemaakte ets genaamd 'Sakrigali on the Ganges' uit 1804. Op de achtergrond is een vroeg exemplaar van een bungalow zichtbaar. Bron: British library

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2022 | | pagina 22