AMSTERDAM Bescherming Molenwijk ZUID-HOLLAND Gemeente legt verbouwing stil .////iiiii Tien jaar geleden diende Heemschut Amsterdam samen met het Cuypers- genootschap en Stichting Monumenten Amsterdam-Noord een aanvraag in om de Molenwijk in Noord tot gemeentelijk beschermd stadsgezicht aan te wijzen. Die aanvraag bleef onbeantwoord. Renovaties en ontwikkelingen in de wijk lonken: reden voor Heemschut om opnieuw een aanvraag in te dienen. De Molenwijk is stedenbouwkundig en architectonisch een goed voorbeeld van de periode Post 65 als moderne hoogbouwwijk met parkachtige omgeving en gescheiden functies van wonen, werken en recreëren. Bijzonder aan de wijk is de centrale rol die parkeergebouwen hebben. Rondom ieder parkeergebouw staan vier flatgebouwen als molenwieken verspreid. De wijk is een voor beeld van het op basis van de Voorschriften en Wenken voor het ontwerpen van woningen 1965 ontworpen complex van sociale huur woningen, dat samen met het Plan van Gool de opmaat vormde voor de grootschalige woningbouw in de Bijlmermeer. Architect van het Molenwiekenplan is Klaas Geerts, die in 1962 zijn Ontwerp- en Constructie-bureau voor Industriële Bouw (Inbo) oprichtte. Zijn bureau zou later ook betrokken zijn bij verschillende prefab- hoogbouwflats vanwege de opgedane kennis met industriële bouwmethoden, maar hij zou niet meer een complete stadswijk ontwerpen. Het ensemble van gebouwen in een groene omgeving is vrijwel onaangetast en de hoofd structuur en de eenheid van de architectuur is goed behouden. Met de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht kan worden gewaar borgd dat deze moderne hoogbouwwijk als stedenbouwkundig en architectonisch geheel in de huidige staat behouden blijft en bij eventuele wijzigingen zorgvuldig met het ensemble van de Molenwijk wordt omgegaan. Manon Fonteijn SCHIEDAM - Naar aanleiding van een melding van een van onze leden heeft Heemschut Zuid-Holland via de gemeente de verbouwing van een pand aan de Nieuwe Haven 149 laten stilleggen. De gemeente was er zelf gelukkig heel snel bij en heeft onmiddellijk actie ondernomen. Het rijks monument dateert uit 1860 en werd gebouwd als zogenaamde branderswoning. Het statige pand wordt gekenmerkt door symmetrische opzet met dito statig en origineel interieur. De laatste vijftig jaar was een notaris erin gevestigd, die alle oorspronkelijke elementen koesterde. Na verkoop voor veel geld aan een projectontwikkelaar uit Heiloo werd een ver gunningstraject ingezet voor het opsplitsen in twee wooneenheden. Ondanks duidelijke adviezen en een strikte vergunningverlening startte de eigenaar met rigoureuze sloop. Daarmee zijn de unieke keuken, stucplafonds, wanden en andere elementen verdwenen. Met het stilleggen van de verbouwing treedt een fikse vertraging op voor de eigenaar. Nu wordt in kaart gebracht hetgeen verdwenen is en hoe deze elementen weer kunnen worden teruggebracht. Dit betekent niet alleen een kostbaar, maar ook tijdrovend traject dat de eigenaar zich beter had kunnen besparen. Heemschut Zuid-Holland overweegt aangifte te doen van moedwillige vernieling. Anneke de Gouw HEEMSCHUT Maart 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2022 | | pagina 19