RIJTUIGEN GERESTAUREERD Vier rijtuigen maakten medio oktober hun op wachting op het voorplein van kasteel de Haar. Met de prachtige paarden en de koetsiers en postiljons was het eind 19e-eeuwse beeld compleet. Restauratie Stichting Hippomobiel Erfgoed II11 Karel Loeff Alleen ontbraken de personen van baron Etienne van Zuylen Nijevelt en baronesse Hélène van Zuylen Nijevelt-de Rothschild op het unieke plaatje dat de presentatie van de vier gerestaureerde rijtuigen opriep. Voor het overige kon je de oude zwart wit foto van het paar zo gekopieerd zien, maar dan in full color. Het geluid van de paarden hoeven, maar bovenal de knerpende wielen op het grind riepen bij de aanwezigen kippenvel op. Wat sommigen hebben met het geluid van oude motoren, hebben de bewonderaars van hippomobiel erfgoed met dit kenmerkende, in het straatbeeld uiterst zeldzaam geworden geluid. Tussen 2019-2020 werden vier rijtuigen gerestaureerd. Dit geschiedde onder leiding van de Stichting Hippomobiel Erfgoed met als doel om de topstukken te bewaren en om het 'verhaal' op hun oorspronkelijke plek te kunnen vertellen. De calèches, Grand Duc-Victoria, char-a-banc en Napoleon Phaeton zijn zorgvuldig gerestaureerd door de familie Stolk in Balkbrug. Daarbij kwamen bijzondere technieken om de hoek kijken, zoals het opnieuw passend maken van de wielen. Bewust is gekozen niet alles te vernieuwen - zoals de historische verflagen - opdat zoveel mogelijk oorspronkelijk materiaal behouden blijft. Het herstel ging tot in de kleinste details: zo werden de biezen 'opgehaald' met een lijnentrekker van eekhoornhaar! Kijk voor de foto's van de restauraties op www.hippomobielerfgoed.nl Heemschut pleit als erfgoedpartner van de Stichting Hippomobiel Erfgoed en Stichting Kasteel de Haar voor aanwijzing van de collectie rijtuigen als beschermd cultuurgoed c.q. verzameling. In 2020 heeft Heemschut een aanvraag ingediend bij de Minister van OCW. Met de aanwijzing komen de rijtuigen formeel te vallen onder de Erfgoedwet en dat geeft meer garantie voor herstel en behoud. Dankzij de niet aflatende inzet van leden van de stichting kon de restauratie worden ingezet. De stichting zorgde ervoor dat een aantal fondsen bereid was de werk zaamheden financieel mogelijk te maken. Het belang van aanwijzing als beschermd cultuurgoed blijft actueel, mede om fondsen bereid te vinden het behoud van dit type erfgoed te ondersteunen. Zes andere rijtuigen wachten nog op herstel. Het ministerie van OCW is opnieuw gevraagd om actie te ondernemen. De char-a-banc of jachtbreak met zes schimmels. De Grand Duc-Victoria, vervaardigd door de firma Snutsel in Brussel. i S ie De Napoleon Phaeton werd rond 1900 vervaardigd door Ingenhoes in De Bilt. 1 Een bijzondere calèche gemaakt in Parijs, 1890, buiten het Koninklijk Huis uniek voor Nederland. 9 HEEMSCHUT December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 9