DE REDDING IS ROND Aan de Thamerlaan in Uithoorn is deze herfst door vereniging Hendrick de Keyser de renovatie van nummer 14 afgerond, het beroemde en bijna gesloopte huisje naar een ontwerp van Michel de Klerk. Het woonhuis is in nagenoeg nieuwstaat en voldoet bovendien ook nog eens aan alle duurzaamheidseisen. Voorbeeld van duurzaamheid Het huis in Uithoorn naar ontwerp van Michel de Klerk is volledig gerestaureerd. Christian Pfeiffer Het is dankzij de reddingsactie van Heemschut Noord-Holland dat het huis aan de Thamerlaan 14 er nog staat. In 2018 werd het voor sloop aangeboden op Funda. Een oplettend lid van Heemschut zag dat, wist dat het huisje mogelijk een vroeg ontwerp van de beroemde architect Michel de Klerk was en trok aan de bel. Na kort onderzoek bleek al snel dat de woning inderdaad van de beroemde Amsterdamse schoolarchitect was en daarop organiseerde Heemschut een publiciteitsoffensief om de woning te redden. Een aanvraag bij de gemeente Uithoorn tot gemeentelijk monument kon echter op weinig enthousiasme rekenen en gedurende een paar maanden zag de toekomst voor Thamerlaan 14 er zeer somber uit. Totdat een noodkreet over de kwestie in Heemschut werd gelezen door een medewerker van zustervereniging Hendrick de Keyser. Daar werd intern snel besloten dat de woning een aanwinst voor de vereniging zou zijn en korte tijd later kon Hendrick de Keyser zich de nieuwe eigenaar noemen. Thamerlaan 14 verkeerde in die tijd in een bouwkundig erbarmelijke staat; scheefgezakt, dichtgetimmerd en sinds 2016 onbewoond. Een door hangjongeren aangestoken korte, maar felle, brand zorgde in januari 2017 bijna dat het huis definitief werd verwoest. Voor de restauratie van het pand zijn door Hendrick de Keyser kosten noch moeite gespaard. Naar de bouwgeschiedenis is uit gebreid onderzoek gedaan. In het huis zelf werden daarnaast nog aanvullende onder zoeken naar het originele kleurgebruik en aangetroffen behangresten gedaan. Zo is een duidelijk beeld ontstaan van hoe het huis er bij de bouw in 1911 moet hebben uitgezien. Naast een volledige restauratie naar bijna originele staat heeft Hendrick de Keyser het huis ook nog eens toekomst- bestendig gemaakt door het te voorzien van talloze duurzaamheidsinnovaties. Zo is, zonder dat het zichtbaar is, door het hele huis gewerkt met extra geïsoleerde voorzetwanden, biedt de kelder ruimte aan een warmtepomp die het huis elektrisch verwarmt en liggen op het dak en de nieuwe schuur zonnepanelen. In de kozijnen is met dubbel glas gewerkt, wat aan de buitenkant bijna niet te zien is. Thamerlaan 14 is nu niet alleen als ontwerp van Michel de Klerk een voorbeeld, maar ook op het gebied van monumenten en duurzaamheid. Uiteindelijk besloot de gemeente Uithoorn dan toch dat het pand wel degelijk monumentwaardig is en werd het op Open Monumentendag bijgeschreven op de gemeentelijke monumentenlijst. HEEMSCHUT December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 8