Handreiking Amsterdam inventariseert al het erfgoed na 1965, zoals de voormalige bedrijfskantine va Nieuw-West doet pijn. Een aanvraag door Heemschut Amsterdam tot aanwijzing als gemeentelijk monument ten spijt. Ook weer te laat. Het nieuwe beleid moet dat soort stadsvernieuwingen voorkomen. 'Dat zijn prachtige huizen. Gebouwd rond de huurders. Overal licht en glas met prachtige schuine trappen. Niemand lijkt oog te hebben voor de schoonheid en esthetiek. We moeten op onze 20e-eeuwse bouw net zo trots zijn als op onze 17e en 18e eeuwse.' Een van de grote opdrachten die de Amster damse ambtenaren nu moeten gaan uitvoeren, is een aantal inventarisaties door de hele stad. Onder andere van recente bebouwing uit de periode 1965-1985 (Zuidoost), van industriële gebieden (langs de IJ-oevers en van de historische dorpen en linten rond de stad. Die inventarisaties moeten dit jaar nog worden afgerond. Het is goed denkbaar dat een stroom van nieuwe monumenten door de stad trekt en veel gebouwen beschermd gaan worden. 'Maar we kijken ook naar de rest van ons instrumentarium als gemeente, zoals de nieuwe Omgevingswet.' Daarmee stelt de Amsterdamse wethouder dat het beleid ook na de komende verkiezingen geborgd zal zijn en op kan boksen tegen andere grote belangen die spelen bij ruimtelijke projecten. Het is een diepere wens van het stadsbestuur om op een andere manier naar erfgoed te gaan kijken en daarmee de identiteit van de stad vast te leggen. Daarbij is het ook een handreiking naar organisaties in het veld, zoals Heemschut, met alle kennis en kunde. De hoofdstad zal binnen gemeentelijk Neder land een voortrekkersrol vervullen. Waarbij het niet ondenkbaar is dat er ook vanuit het Rijk wordt meegekeken over hoe erfgoed een basiswaarde kan worden bij ruimtelijke ontwikkelingen en niet een achteraf mee gewogen obstakel blijkt te zijn. De bestuursopdracht Erfgoed in een dynamische stad is voor iedereen te downloaden op www.amsterdam.nl .riT Leeuwenburg in avondschemer vanuit het westen. Foto: Marcel van der Burg 7 HEEMSCHUT December2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 7