NIEUW GEMEENTELIJK BELEID Wethouder Meliani van Amsterdam Een potentiële ommezwaai met grote gevolgen voor een groot deel van de gebouwde omgeving. Amsterdam zet als eerste gemeente in Nederland erfgoed een stuk meer vooraan in het proces van ruimtelijke ontwikkelingen. Wethouder Touria Meliani, met Monumenten en Archeologie in haar portefeuille, verzekert ons dat het geen papieren tijger zal zijn. Zonde van Leeuwenburg In gelul kan je niet wonen Christian Pfeiffer De wens om erfgoed eerder in het proces van vernieuwing te betrekken is formeel vastgelegd in de bestuursopdracht Erfgoed in een dynamische stad. Een bestuursopdracht is een opdracht van het college aan alle ambtenaren. Een briefje met 'zo moet het', dus. En dat is in het geval van erfgoed anders dan het altijd ging. 'Amsterdam groeit hard, net zoals de rest van Nederland en we merkten als gemeente dat erfgoed niet goed in die belangenafweging is vertegenwoordigd. We weten dat we de komende jaren gemiddeld 7500 huizen per jaar moeten bijbouwen in de stad, maar we willen dat monumentale waarden daar een belangrijke rol in gaan spelen', zo legt Meliani Wethouder Meliani: Het laten staan van huizen is bovendien heel duurzaam. Foto: Gemeente Amsterdam uit. Amsterdam gaat vanaf nu de erfgoed waarden van de bestaande bebouwing op tijd betrekken bij de planontwikkelingen. Kort gezegd: wie zich vanaf nu met bouw plannen bij het gemeenteloket meldt, moet ook het belang van de bestaande waarden meenemen in de nieuwe plannenmakerij en daarbij kan vanuit de gemeente worden verplicht beter rekening te houden met be staande bebouwing als dat waardevol blijkt. Meliani: 'Erfgoed is kwetsbaar en beslissingen daarover kunnen niet meer worden terug gedraaid. Daarom moeten we er voorzichtig mee omgaan. Een gebouw lijkt op het eerste gezicht misschien niet zo bijzonder, maar kan toch veel betekenis hebben en belangrijk zijn voor het aanzien van de stad.' Waar vroeger de monumentenambtenaren niet meteen aan tafel zaten bij de afdeling ruimtelijke ontwikkeling, zitten ze dat vanaf nu wel, met een opdracht en eerder in het proces. 'Neem de sloopplannen voor Leeuwenburg. Ik vind het zonde. Maar de discussie over het behoud kwam te laat op gang. Omdat het behoud van Leeuwenburg niet vanaf het begin een optie is geweest, kunnen we als gemeente nu nog weinig zonder dat dit financiële schade veroorzaakt', aldus Meliani. Om er daarna aan toe te voegen: 'Amsterdam verliest daarmee een belangrijk stuk brutalisme, terwijl dat een architectuurstroming is waar we niet veel van hebben. Het is een onderdeel van onze geschiedenis als stad.' Het is daarbij ook een sociale keuze, ver duidelijkt Touria Meliani. Zelf woonde ze in de Van der Pekbuurt in Amsterdam-Noord en ze zag hoe de jarenlange onduidelijkheid over sloop aan de wijk knaagde. 'Mensen kregen op een gegeven moment een oprot premie van drie duizend euro om weg te gaan. Wie wijken sloopt moet ook beseffen dat daarmee een sociale cohesie wordt stuk gemaakt. Vaak zijn dat soort wijken ontworpen vanuit een bepaalde gedachte. Door die architectuur te slopen en te vervangen door hoge nieuwbouw ontstaat een andere sociale structuur. Veel wijken in Amsterdam zijn bovendien nu nog betaalbaar. Dan hoor ik: maar mensen willen toch geen huizen met schimmel op de muren? Nee, natuurlijk niet. Maar dat hoeft niet te betekenen dat de huizen worden gesloopt. Bovendien bouwen we er tegenwoordig soms huizen voor terug die iets weghebben van hokken met lelijke ramen.' De sociale woningbouw van de jaren '70 en '80 hebben vooral de aandacht van het Amsterdamse stadsbestuur. 'De wijken van Jan Schaefer. De wijken van "in gelul kan je niet wonen". Prachtige sociale woningbouw in het centrum. Onderdeel van de stad. Iedereen heeft recht op mooi wonen. Boven dien is het laten staan van al die bouw hart stikke duurzaam. Ik verzet mij tegen het feit dat woningen nu maar voor dertig jaar worden gebouwd.' Ook de aanstaande sloop van de Van Tijenflats (1953) uit de wederopbouwperiode in December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 6