Bussum, Havenstraat 35 Welk bestaansrecht heeft een sigarenzaak in deze tijd nog? Roken wordt door de overheid actief ontmoedigd, de klantenkring vergrijst en de doosjes mogen er ook al niet meer aan trekkelijk uitzien. Reden voor Hans Roks, links op de foto, met zijn zus Greetje en broer Richard om in december vorig jaar de winkel Roks Cigars in Bussum te sluiten. Aan de klanten lag het niet, die waren er genoeg, want Roks Cigars stond in de hele regio bekend om het grote assortiment en de goede kwaliteit. Maar de opvolging was met alle regelgeving te onzeker. Zo viel het besluit om de zaak te beëindigen. Blijft over het interieur. Een met de hand gemaakt vooroorlogse betimmering, tot in het kleinste detail speciaal gemaakt voor deze functie. En die is tot op de dag van vandaag volledig behouden. Heemschut maakt zich grote zorgen om dit authentieke en zeldzame interieur, waarvan er in Nederland slechts twee zijn. De andere is Hajenius in Amsterdam. Om de discussie hierover te starten diende Heemschut bij de gemeente Gooise Meren een aanvraag tot gemeentelijk monument in. Die doelstelling lukte. De nieuwe eigenaar, Robbert Vlaanderen, is zeker niet onwel willend. Hij heeft actief gezocht naar een geschikte huurder en die ook gevonden. Per 1 november wordt het een barbierszaak. De nieuwe kapperszaak zal aanpassingen behoeven, maar het interieur blijft groten deels behouden. Het interieur van deze winkel is dus gedeeltelijk voorlopig veilig gesteld. Heemschut heeft voor nu in overleg met de eigenaar de monumentenaanvraag ingetrokken om de nieuwe huurder een makkelijkere start te geven, maar zoekt wel naar mogelijkheden het interieur later nog te beschermen. Immers interieurs blijven het zorgenkindje in de erf goedwereld. Dergelijke unieke voorbeelden zouden toch in situ behouden moeten blijven? Deze sigarenzaak toont dit dilemma maar weer eens overduidelijk aan. Foto: Studio Kastermans 5 HEEMSCHUT December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 5