Aquaduct AQUADUCT GESLOOPT Karel Loeff Het eerste aquaduct van Nederland, dat werd gebouwd als kruising tussen de A4 en de Ringvaart van de Haarlemmermeer bij Roelofarendsveen, wordt gesloopt. Het kunst werk werd in 1961 gebouwd en is dit jaar precies zestig jaar oud. Hoewel bouwkundig niet versleten is door het toenemende verkeer deze plek een bottleneck geworden. Eerst werd er een aquaduct naast gelegd, maar het blijft te smal. De middenpijler tussen de aquaducten is gevaarlijk voor het verkeer en dit stuk snelweg staat hoog in de Nederlandse file top 10. Van 1961 tot 1981 was het Ringvaartaquaduct het enige aquaduct in Nederland. Maar het verkeer nam vooral na de oliecrisis snel toe en de drukste rijkswegen worden stelselmatig verbreed. De opening van het Gouwe aquaduct, de A12 bij Gouda, was voor veel mensen een sensatie. Dit brede aquaduct is qua grootte inmiddels geen koploper meer. De record houder is sinds 2016 het aquaduct Vechtzicht, op de A1 bij Muiden. Dit aquaduct telt maar liefst twaalf rijstroken! Heemschut zal zich niet verzetten tegen de sloop van dit kunstwerk, maar wil met deze archieffoto wel het eerste aquaduct van Nederland blijvend herinneren en aandacht vragen voor deze vormen van onze gebouwde en aangelegde omgeving. Nederland wordt juist gekenmerkt door die vormen van infra structurele werken die na de Tweede Wereld oorlog een vlucht namen, zoals de inmiddels monumentale Zeelandbrug. De sloop vormt voor Rijkswaterstaat overigens nog een enorme uitdaging. Ook wat dat betreft is hier straks een staaltje van ingenieurskunst voor nodig. Het Ringvaartaquaduct in 1964. Foto: FIBO, fotocollectie Rijkswaterstaat 41 HEEMSCHUT December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 41