Geslaagde herbestemmingen De voormalige Brandweerkazerne in Schaarsbergen. Foto: Instituut Fysieke Veiligheid Gelukkig zijn er ook voorbeelden van herbestemmingen waarbij de structurele kwaliteiten werden gerespecteerd en met gewijzigde indelingen structuralistische gebouwen werden gered. Zoals met twee gebouwen van de minder bekende architect Wim Davidse. Het gebouw De Kubus in Lelystad uit 1983 werd in de loop van de tijd aangepast en gewijzigd en het is nog steeds in gebruik als centrum voor kunst en cultuur. In 2020 heeft het zelfs de status van gemeentelijk monument gekregen. Ook van Davidse is de voormalige bibliotheek in Doetinchem uit 1976. Na verhuizing van de bibliotheek in 2011 heeft het pand aan de Raadhuisstraat ruim vijf jaar leeg gestaan, totdat het in 2018 is verbouwd tot innovatiecentrum De Steck. De initiatiefnemers onderkenden de mogelijkheden die de structuur van het betonskelet en de open ruimtes bood. Om het gebouw geschikt te maken voor herbestem ming besloot men tot enkele noodzakelijke ingrepen, met een opmerkelijk goed resultaat. Een ander goed voorbeeld staat in de bossen bij Schaarsbergen. De voormalige brandweer kazerne naar ontwerp van Jan Verhoeven uit 1982, een groot gebouw dat door de structuralistische architectuur op een klein woonwijkje lijkt, onder andere door de vele pannenkappen. Vanwege reorganisaties is het in 1997 tijdens een grote inwendige verbouwing en opnieuw in 2012 verbouwd en getransformeerd tot huisvesting van het Instituut Fysieke Veiligheid. Het gebouw kent uitgebreide verkeersruimtes, wat zich aan het exterieur laat aflezen door middel van de vele open trappen en loopbruggen. Deze complexe buitenkant is tijdens alle verbouwingen vrijwel intact gebleven. Met deze voorbeelden wordt bewezen, dat de scheiding van draagstructuur en invulling die door structuralistische architecten werd beoogd en als belangrijk beginsel in hun verhaal vervat is, wijzigingen van het gebruik nog steeds mogelijk maken. Een zeer in het oog springend en tegenwoordig vrijwel dagelijks in de media verschijnend voorbeeld is het voormalige ministerie van Buitenlandse Zaken, onlangs in gebruik genomen als tijdelijke onderkomen van de Tweede Kamer. Hiervoor werd het oorspronke lijk door Dick Apon ontworpen gebouw uit 1983 inwendig grondig verbouwd met hand having van de overal expressief aanwezige betonstructuren. Kees Haafkens is lid van de werkgroep Post 65 van Heemschut Het nieuwe Tripolis in Amsterdam. 39 HEEMSCHUT December 2021 De Steck in Doetinchem, van bibliotheek tot innovatiecentrum

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 39