Op Heemwacht Te veel nog onbeschermd In de nieuwe rubriek 'Op Heemwacht' gaan we in gesprek met vrijwilligers Heemschut; met leden van de pro vinciale commissies en werk-groepen. Wie zijn al die stille krachten achter het werk van Heemschut en wat drijft ze? Op Heemwacht was na de Tweede Wereldoorlog een rubriek in ons blad. De bekende Heemschutsecretaris Ton Koot verzorgde daarin tientallen jaren opiniërende commentaren. Jansweg 25 in 2020 en 2021. De Omvalspoort, een van Koppen's favoriete plekken in Haarlem. 37 HEEMSCHUT December 2021 stadsbestuur voordat hij überhaupt lid was van Heemschut. 'Mijn achtergrond is financieel. Ik werkte jarenlang bij een bank. Ik raakte als begin twintiger in mijn vrije tijd betrokken bij de oprichting van het Haarlemse poppodium Patronaat. Dat was in 1984. Tien jaar later, in 1995, werd ik gevraagd directeur van het Patronaat te worden. Dat ben ik gebleven tot 2005. Onder mijn directeurschap kwam de nieuwbouw van het Patronaat tot stand en toen dat klaar was zwaaide ik af. Daarna ben ik gaan werken voor het culturele adviesbureau LAgroup, waar ik later partner werd.' Vorig jaar zwaaide hij af en besloot hij na 45 jaar te stoppen met werken. 'Ik heb altijd al een zwak voor industrieel erf goed gehad en de Federatie Industrieel Erfgoed Nederland. Ik adviseerde om de versnippering tegen te gaan door meer samen te werken. Door dat advies kwam ik zelf in aanraking met Heem schut en het werk van de vereniging trok mij aan: actievoerend, doelgericht. Jaren later toen ik weer wat wilde gaan doen voor het erfgoed, bedacht ik dat het veel effectiever voor mijn stad zou zijn om in plaats van persoonlijk actie te voeren, dat te doen namens een gerenom meerde, landelijke erfgoedclub. Zo besloot ik in 2016 om me als vrijwilliger te melden om onder de vlag van Heemschut actie te gaan voeren.' Peter gidst ons door prachtige straten in Haarlem. We duiken fabuleuze hofjes binnen, we zien prachtige winkelpuien en vooral de nauwe Omvalspoort doet het hart sneller kloppen. 'Al die historie hier. Dat spreekt enorm tot mijn verbeelding. Hier zie je de structuur van het middeleeuwse Haarlem nog goed.' Al kan de slinger ook snel en net zo goed de andere kant uitslaan, naar de Een mooi succes. Al gaat er ook veel mis. Zoals bij het eerder genoemde huis aan de Jansstraat. Ondanks bezwaren ging daar vorig jaar een 19e-eeuwse hoekwoning tegen de vlakte waarin aantoonbaar belangrijke 17e-eeuwse onderdelen zaten. 'Dat frustreert me enorm. Ik kwam er al jaren langs en dacht altijd ''het zal mij benieuwen''. Tot op een dag de sloopaanvraag er lag. Helaas blijken veel van dit soort historische panden wel bekend, maar ook onbeschermd. Dus er was niks tegen te doen. Ik weet er nog wel meer. De oplossing zou toch echt moeten zijn om veel meer monumenten aan te wijzen en het slopen minder makkelijk te maken. Nu is er weer een prachtig pand gesloopt', zo vat hij samen. 'Ik doe het niet alleen voor al die monumenten in de stad. Daarmee komt het wel goed. Ik doe het voor die duizenden onbeschermde gebouwen.' Wederopbouwperiode. Kort daarna staan we voor het voormalige complex van de bankbiljettendrukker Joh. Enschedé. 'Vroeger stonden hier allemaal prachtige fabrieks panden deels naoorlogs. Veel is weg, maar het grote pand Zegelwaarden staat er nog en dat wordt nu op initiatief van Heemschut voorgedragen als gemeentelijk monument. Ik ben daar echt heel erg blij mee.' 2021 2020

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 37