PETER KOPPEN MUG MET LIEFDE VOOR ERFGOED Met een achtergrond in de culturele sector kijkt het Noord-Hollandse commissielid Peter Koppen anders naar erfgoedbescherming dan de gemiddelde vrijwilliger bij Heemschut die vaak een achtergrond in de architectuur heeft. Zijn oog voor detail is verbluffend, zijn inzet voor zijn geboortestad Haarlem groot. Kwetsbare omgeving OP HEEMWACHT a Koppen. Voor Heemschut Noord-Holland houdt hij zich primair bezig met alles wat binnen Haarlem speelt. Van de sloop van een pand met 17e-eeuwse elementen aan de Jansstraat tot de bekende koepelgevangenis. Bij het koepelterrein kijkt hij mee bij het ontwerp proces, de herbestemming en zorgde ervoor dat een onbeschermd deel alsnog beschermd wordt met een naar verwachting succesvolle aanvraag van een gemeentelijke monumenten status. Het zijn slechts twee van de vele zaken die dit jaar de revue passeerden. 'Toch had ik dat besef, die liefde voor de oude omgeving niet direct. Als jongen voelde ik mij wel heel thuis in de stad, maar pas veel later ging ik beseffen dat deze prachtige oude omgeving heel kwetsbaar is. En zo schreef Koppen op per soonlijke titel al brieven aan het Haarlemse Tekst en foto's: Christian Pfeiffer In een pittoresk straatje in een nog pittoreskere 19e-eeuwse stadswoning vinden we Peter Koppen (64) achter zijn tafel in de woonkamer. Voor hem een opengeklapte laptop. Een lichte twinkeling in zijn ogen. Met de voor hem zo kenmerkende ingetogenheid deelt hij het goede nieuws van deze dag mede: 'We hebben de rechtszaak bij de Raad van State om de bouw van drie huizen bij de ingang van de kasteelruïne van Brederode ge wonnen.' Een luttele melding, met een enorme betekenis. Aan een strijd van jaren en jaren voor Heemschut lijkt een goed einde gekomen. Het is het jaar daarvoor dat Peter zich samen met een enorme berg papier meldt bij het Landelijk Bureau, het Korenmetershuisje in Amsterdam. Hij heeft zich dan al helemaal in de zaak bij de Raad van State vastgebeten. Secuur, inhoudelijk, gedetailleerd. Maar vooral vasthoudend. Een bekend gezicht binnen de commissie Noord-Holland. 'You win some, you lose a lot', zo vat hij het samen. 'Veel zaken die we oppakken binnen Heemschut komen helaas niet tot een goed einde.' 'Ik ben een mug', zo vertelt hij even later als we vanuit zijn huis door de straten van Haarlem lopen. 'Een mug is een bijnaam voor een geboren en getogen Haarlemmer. Ik ben gek op de stad en zal er ook nooit meer weggaan', aldus Peter Koppen voor het gebouw Zegelwaarden dat een monument wordt. HEEMSCHUT December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 36