Latere uitbreidingen De villa Kapel Dreiging Tom van Eekelen is lid van Heemschut Brabant mm Luchtfoto van het eerste kleuterhuis dat werd afgebroken. Foto: KLM Aerocarto in de villa de bestaande bidkapel uitgebreid. Aan het begin van de oprijlaan werden de stallen en portierswoning vervangen door een nieuwe portierswoning. Op 24 september 1933 namen vijftig kleuters van één tot zeven jaar hun in trek. In 1939 hadden duizend kleuters korte of langere tijd in het kleuterhuis gewoond. Ter ere van het tienjarig bestaan in 1943 werden door pater Mathot een geschilderde kruisweg en vier engelen op de wanden van de kapel aangebracht. In 1944 vorderden de Duitsers het complex. De kinderen werden ondergebracht in een klooster in Etten-Leur, maar keerden begin 1945 weer terug op de Krabbebossen. In 1969 werd het kleuterhuis uitgebreid en vernieuwd. Prinses Beatrix opende het. Voor taan kon het plaats bieden aan 120 kleuters, een enorme vooruitgang gezien de lange wacht tijden in die tijd. Opvallend is dat de kleuters tot 1970 hun ouders tijdens de opname niet zagen! Wel konden ouders hun kinderen zien zonder dat de kleuters dat wisten. Dit fenomeen is vandaag de dag ondenkbaar. In 1999 werd Krabbebossen grotendeels vernieuwd, waar bij alleen de villa behouden bleef. De opening geschiedde ditmaal door prinses Margriet. Het bureau Sturm Architecten uit Roosendaal heeft met de plaatsing van paviljoens in een concentrische, groene cirkel een bouwconcept van samenhang en geborgenheid neergezet. Het middelpunt van het 'dorp' is de rietgedekte villa die wit werd geschilderd om meer eenheid met het witte metselwerk van de nieuwbouw na te streven. De architect wilde de villa slopen om plaats te maken voor een rond pavijoen. De directie voorkwam dit, omdat de villa bekend stond als het hart van de eerste jeugdzorg van Nederland. De vrijstaande villa aan de Bredaseweg 50 telt drie woonlagen en is opgetrokken in schoonmetselwerk onder een rieten kap. Een karakteristiek gebouw met opvallende uitbouwen, ronde erkers, dakkapellen, een inpandig balkon en een zwaar uitgevoerde schoorsteen. De toepassing van verschillende materialen en metseldetails is nauwelijks nog zichtbaar, omdat de gevels werden gewit. Hiermee is de kracht van de expressionistische architectuur verloren gegaan. Intern zijn wijzigingen doorgevoerd die de structuur van het pand feitelijk niet hebben veranderd. Trappen zijn veranderd en de achtergevel is door de afbraak van het kleuter huis niet meer in oorspronkelijke vorm. Verder zijn vloeren, balklagen en de kapconstructie onaangetast. Het interieur was van een hoge allure, zij het door de jaren heen steeds meer aan het zicht onttrokken, maar gelukkig nog gedeeltelijk aanwezig. Bijzonder is de bidkapel in de villa, die in 1932 werd uitgebreid. Op het dak van een van de erkers, waarin de sacristie was gelegen, werd een kruis geplaatst. De ruimte is nu in gebruik als kantoor, maar de aanwezige elementen zoals altaar, beschilderingen en het getoogde plafond zijn nog aanwezig, echter aan het zicht onttrokken door onder andere een verlaagd plafond. De kapel is beschilderd door de bekende priester-schilder Gerard Mathot. Heemschut Brabant heeft zondermeer gesteld dat we hier te maken hebben met een bijzonder gebouw, dat niet verloren mag gaan. Niet alleen voor wat betreft de architectuur, maar ook vanwege negentig jaar geschiedenis van de kinderzorg in Nederland. Tevens is het interieur van belang, met name de kapel. Met deze constatering heeft de commissie, na de melding dat de jeugdzorginstelling Juzt als eigenaar-gebruiker failliet is en de villa mogelijk met sloop bedreigd wordt, een verzoek bij de gemeente Zundert gedaan om een gemeentelijke monumentenstatus. Die heeft het verzoek in behandeling genomen. Kleuters wonen een dienst bij in de kapel. Bron: Stichting erfgoed Juzt Gerard Mathot (1911-2000) was priester en schilder van religieuze kunst. Zijn werk bevindt zich in vele kerken, kloosters en kapellen door heel Nederland en België. Behalve schilder werd hij ook bekend als pentekenaar en beeldhouwer. In 1943 werd zijn werk in boekvorm uitgegeven. Luchtfoto van de huidige toestand met de concentrische aanleg rond de villa. Foto: Thom van Amsterdam 31 HEEMSCHUT December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 31