Krabbebosschen kent een lange en bijzondere geschiedenis. Het landgoed is gelegen op de grens tussen de gemeenten Breda en Zundert, eigendom van Brabants Landschap en opengesteld voor natuurwandelingen. In het gebied ligt bovendien negentig jaar geschiedenis van de kleuterzorg in Nederland. Kleuterhuis Krabbebossen De villa met rechts de verbinding naar het kleuterhuis. Links de ronde erker met kapel. Tom van Eekelen Krabbebosschen is ca 96 ha groot en ligt op twee dekzandruggen, die vooral uit naaldhout bestaan. De lage gebieden, in het beekdal van de Aa of Weerij, bestaan uit gras- en akkerland. In het bos bevindt zich een langgerekt ven dat tegenwoordig weer water bevat. Bij het beleg van Breda in 1624 heeft Spinola, veldheer in Spaanse dienst, hier mogelijk zijn kamp opgeslagen om vrij uitzicht te hebben op de stad. Grondverhogingen zouden hierop wijzen. Tussen 1700 en ca. 1750 maakte het gebied deel uit van de Zuiderwaterlinie met de stad Breda als vestingstad. In de loop van 1932 ontwikkelde het bestuur van de Provinciale Noord-Brabantse Bond van het Wit-Gele Kruis plannen tot het stichten van het eerste katholieke kleuter huis in Nederland: De Krabbebosschen, later werd dit Krabbebossen, een gezondheids oord voor zwakke kleuters zoals dat in die tijd werd genoemd. Er was ook een opleiding voor hulpkrachten in de kleuterzorg gevestigd. De gemeente Rijsbergen verleende op 10 november 1932 de bouwvergunning. Het bestuur had 10 ha van de Krabbebosschen aangekocht met daarop een villa, een oprijlaan, portierswoning, stallen, tuin en bossen. De villa was in 1929 gebouwd voor de familie Merkelbach uit Den Haag, die deze na drie jaar weer verkocht. De villa werd op kleine onderdelen aangepast en bood ruimte aan kantoren, recreatie van verzorgers en bewoning van de directrice en kinderarts. Als verbinding met het kleuterhuis werd een veertienmeterlange corridor gebouwd. Het kleuterhuis viel op door het gebruik van veel glas. Ter bevordering van het RK-geloof werd HEEMSCHUT 30 December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 30