Materiaalkeuze Aardbevingsschade Stoet van Kamerleden Papieren rompslomp fundering, bladderende verf en dus ook die aardbevingsschade op. Bovendien moesten de gebouwen energiezuiniger worden en een constant binnenklimaat krijgen, onder andere om de inventaris en de kunstcollectie beter te beschermen. Daarnaast waren ook kleinere wensen zoals het herstel van een luidklokje en aanpassingen aan bruggen, de duiventil en poorten op het landgoed. Ondertussen moest de borg openblijven voor publiek, al bleek dat later vanwege de coronacrisis niet haalbaar. Het uitgangspunt van de restauratie was terug houdendheid. Edzes: 'We kozen voor authenticiteit en zorgvuldigheid. Moesten we een spijker ver vangen en was er geen bruikbaar oud exemplaar, dan smeedden we bij wijze van spreken een nieuwe.' De inzet van de bouwvakkers was essentieel: 'Het waren vaklieden met hart voor de zaak. Kijk maar naar de muur van de slot gracht. Die is steen voor steen opgebouwd zodat het gewenste effect ontstond. Die zorg vuldigheid kun je zelfs voelen: de sfeer, de geest van het gebouw wordt krachtiger.' Dan de verduurzaming. Het dak kreeg een extra isolerende laag folie, waardoor de pannen nauwelijks hoger kwamen te liggen ten opzichte van de dakgoot, wat het aanzien had aangetast. In de ramen kwam licht welvend isolerend monumentenglas, maar de oude kozijnen bleven behouden. Het binnenklimaat werd aangenamer en constanter en de stookkosten daalden. Het volgende punt van Edzes is de aardbevings schade. In de muren zaten diepe, zich vertakkende scheuren. Die werden gedicht met oude stenen, mortel en waar nodig lijm zodat het gebouw flexibel bleef. Het wegspoelen van de zandlaag onder het gebouw werd verholpen. Rondom het eiland waarop de borg staat, de borgklip, kwam een beschoeiing. Ondertussen is door nieuwe aardsschokken alweer schade ontstaan. Om die te documenteren hangen nu versnellings- en kantelsensoren in het gebouw. De contacten met de NAM en daarna het Instituut voor Mijnbouwschade, vergden een lange adem. Edzes zucht: 'Veel formulieren, veel overleg. En begrip opbrengen voor mede werkers van die organisaties, die ook niet blij waren met de voortdurend veranderende regelgeving. Je mag er niet gefrustreerd door raken en dat valt niet altijd mee. Ik help soms inwoners van de provincie Groningen die de draad kwijtraken vanwege het gedoe met de aardbevingsschade. Je ziet hoe ze eraan kapot gaan, hoe ze bijna letterlijk verschrompelen. Laat het niet aan je vreten, al is dat makkelijker gezegd dan gedaan.' Omdat de Fraeylemaborg waarschijnlijk het eerste monument is waar de aardbevingsschade goed onderzocht is, kwam een stoet van Kamer leden langs. Ook beheerders en eigenaren van andere monumentale panden kwamen kijken. Edzes: 'De aardbevingen hebben veel tijd opgeslokt, die we overigens gedeeltelijk konden doorberekenen aan de NAM. Die heeft overigens wel de verduurzaming van de borg bekostigd, waar we blij mee zijn.' De financiering van een restauratie is een vak apart. Edzes heeft tips: 'Zorg voor een bouw- krediet, dat voldoende liquiditeit biedt. Dat krediet kun je bij tegenvallende fondswerving gebruiken voor het gedeeltelijk betalen van de restauratie. In je exploitatie moet voldoende ruimte zitten om rente en aflossing te betalen. Schrijf ook een plan waarin de maatschappelijke effecten van de investering staan. Het helpt enorm als het publiek kan blijven genieten van jouw monument. Knip het plan in fases zodat je vlot kunt beginnen en geen toegezegde financiering verliest, omdat je een deadline bijvoorbeeld niet haalt.' De administratieve rompslomp is niet te onder schatten. Edzes vulde stapels formulieren in en moest voortdurend overleggen: 'Al nam de archi tect de vergunningsaanvraag en de provinciale subsidieaanvraag grotendeels voor zijn rekening. We hebben het proces bovendien grondig gedo cumenteerd, zodat onze opvolgers weten wat we gedaan hebben.' Verdroging kan een bedreiging vormen voor monumenten. Edzes: 'Bij de Fraeylemaborg kunnen we dat voorkomen door dat we een eigen waterinlaat hebben. In het park achter de borg staat sinds kort ook een pomp die werkt op zonne-energie.' Al met al, stelt Edzes, kan een restauratie behoorlijk stressvol zijn: 'Laat je niet gek maken. Het kan! Wij hebben de klus op tijd en binnen het budget geklaard. Luister liever naar de kikkers die kwaken in de slotgracht.' Meer over de borg en de restauratie op www.fraeylemaborg .nl Het park van de borg heef t een eigen waterhuishouding die werkt op zonne-energie. De Fraeylemaborg gerestaureerd en weer in volle glorie. Isolerend monumentenglas werd toegepast maar de kozijnen bleven behouden. 29 HEEMSCHUT December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 29