GROTE BROER (OF ZUS) EN ANDERE TELGEN COLUMN WIJ HETEN IN HET 3e KWARTAAL DE VOLGENDE NIEUWE LEDEN VAN HARTE WELKOM: Ledenbijdrage 2021 De heer C. Kis torna ker, Hoorn Mevrouw M. Veenhof, Gieten Mevrouw D. Molenaar, Thiviers, Frankrijk Mevrouw M. Peetoom-Slooves, Nieuwe Niedorp Mevrouw H.S. Heijbroek, Wassenaar De heer A. Wegman, Zuidhorn Rietveld Stichting, Krommenie De heer G.J. van Westerveld en mevrouw P.A.M. van Boheemen, Twello Bouwkundig Ontwerp Tekenbureau Koning B.V., De Goorn Mevrouw M. Thijssen, Bilthoven De heer A. Beemsterboer, Hoogwoud Mevrouw N. de Wit, Huizen De heer L. Kostering, Olst Stichting Vesting Oudeschans, Oudeschans De heer E. van Boven en de heer J. van der Hek, Epe De heer W. van Pallandt, Den Haag Mevrouw A. Boon, Amsterdam De heer H.J. Vriend, Andijk De heer K. Zwik, Finsterwolde De heer D. Olie, Bergen De heer A. Vriend en mevrouw J.M.C. Bijman, Soest De heer P. van Velzen, Hoofddorp Stichting Historie Stedum Vereniging Vrienden van de Stadskern Zwolle Mevrouw M.J.E. van Heck, Vleuten De heer F. van Zwam, Barsingerhorn De heer R. van Broeckhuysen, Well De heer C.A. Voesenek, Rotterdam De heer D. de Rijk, Groningen Mevrouw C. Pollmann, Amsterdam Stichting Huis te Vraag, Amsterdam Mevrouw H. Betten-Wolters, Groningen Mevrouw A.T. Kremer, Blijham Mevrouw P. Schoenmaker, Deventer De heer J. van Leuken, Amsterdam De heer B.M. Duivenvoorden, Zandvoort Reach Brand Storytellers, Oosterhout De heer C.G. Veth, Edam De heer A.G. van den Bos, Amstelveen De heer R. Lerrick, Berkel en Rodenrijs De heer F. Vedder, Groningen Mevrouw L. Louwerse-Lode, Gameren Mevrouw M. van der Haring, Zutphen De heer R. Cup, Zutphen De heer J. Kreuning, Amsterdam Mevrouw P. Terlien, Amsterdam Mevrouw K. Lauer, Amsterdam Mevrouw K. Buis, Amsterdam De heer P. Fiorini, Amsterdam Mevrouw A.B. Statius Muller, Amsterdam Mevrouw M. van Es, Amsterdam De heer F. Baeten, Uden De heer P. Staal, Amsterdam Mevrouw M. van der Veldt, Amsterdam De heer R. Ypma, Amsterdam Mevrouw M. Kandelaars, Amsterdam De heer J. Greven, Amsterdam Commit Consulting, Leeuwarden De heer I. Rijntjes, Haarlem Adviesbureau Haver Droeze, Amersfoort Mevrouw N. Denneboom-van der Sluis, Heesch Mevrouw B.J.M. Selmani-de Graaf, Nieuwveen De heer A. Bangma, Tytsjerk De heer H. Jansen, Heerhugowaard De heer P. Saraber, Culemborg Mevrouw H. Wiegant, Den Bosch Mevrouw E. van der Meer, Almere Mevrouw M. Schoep, Amsterdam Hilversumse Historische Kring Albertus Perk De heer R. de Vetter, Raamsdonk De heer I. Petrovic, Amsterdam Indien u lid bent van Heemschut en uw e-mailadres is bij ons bekend, ontvangt u tegelijk met dit tijd schrift een email met het verzoek uw bijdrage voor 2022 over te maken. De hoogte is ten opzichte van vorig jaar niet gewijzigd. Geen factuur bij dit nummer noch een email ontvangen? Neem dan alstublieft contact op met ons secretariaat: info@heemschut.nl of 020-6225292. Stichting Liniebreed Ondernemen doet in forten en waterlinies. Liniebreed heeft als opdrachtnemer van vier provincies voor de publiekscommunicatie voor de Nieuwe Hollandse Waterlinie en de Stelling van Amsterdam het nominatieproces van de Hollandse Waterlinies, zoals de twee nu als Werelderfgoed heten, van dichtbij mogen volgen. Een zenuwslopend proces waar velen intensief aan hebben gewerkt. Met de details zal ik u niet lastigvallen. Maar het proces tot de toekenning in juli van dit jaar was voor de drie jongste UNESCO werelderfgoederen - de NederGermaanse Limes, De Koloniën van Weldadigheid en de Hollandse Waterlinies - in ieder geval een intensief en woest pad. Werelderfgoed is cultureel en natuurlijk erf goed dat wordt beschouwd als onvervangbaar, uniek en eigendom van de hele wereld en het wordt van groot belang geacht om te behouden. Het Unesco verdrag uit 1972 is intussen door 196 landen ondertekend en heeft als doel om erfgoed dat van unieke en universele waarde is voor de mensheid, beter te kunnen bewaren voor toekomstige generaties. De landen zijn gezamenlijk verantwoordelijk voor het beheer en behoud en ze rapporteren aan UNESCO en daarmee aan elkaar. En dat vind ik nou het mooie, dat je als land meer verantwoordelijkheid hebt dan voor de twaalf sites die binnen onze landsgrenzen liggen. All for one, and one for all zeg maar. Maar er is nog iets bijzonders. Want met de Hollandse Waterlinies surfen vele waterlinies op de bekendheid en op de unieke universele waarden mee. Het brede publiek maakt nu eenmaal wat minder onderscheid tussen al die linies. Hier gaat het meer om fietsen, wandelen en bezoek aan een fortlocatie of een waterlinie in de buurt. Het zijn er nogal wat in Nederland; de Grebbelinie, IJssellinie, Zuiderwaterlinie, de Staats Spaanse Linies enzovoorts. Goed voorbeeld doet goed volgen, een gewetensvolle exploitatie en openstelling van het ene fort stimuleert het andere. En de communicatie over de Hollandse Waterlinies zorgt ervoor dat veel meer linies aandacht krijgen en het fenomeen van inundatie beter wordt begrepen. Bekend maakt bemind en een gezonde exploitatie zorgt voor behoud. Als spin in het web zijn we er bij Liniebreed dagelijks mee bezig. www.forten.nl en onze publieksnieuwsbrief helpen in dat proces. Maar ook Linienieuws de online business to business koerier die naar 2000 forten- en waterlinie-betrokkenen gaat, doet haar werk. Mooi vind ik het om te zien hoe steeds meer partijen zich door elkaar laten informeren en inspireren en zo steeds sneller verder ontwikkelen. En grote broer (of zus) UNESCO Werelderfgoed Hollandse Waterlinies helpt alle andere telgen uit het waterliniegeslacht om groter te groeien en bekender en geliefder te worden. Een prachtige ontwikkeling. ■fHfXFzr: Juke van Niekerk is directeur van de stichting Liniebreed Ondernemen. 27 HEEMSCHUT December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 27