Bouwhistorische invalshoek Zware en tragische tegenslag Navolging interessant Audenaerd: 'Technisch vergde het fotograferen van de kelders nogal wat, omdat elke plek anders is en de unieke sfeer behouden moest blijven. Mijn Ravensteinse vriend Edward Aghina, voormalig docent fotografie aan de Academie Industriële Vormgeving Eindhoven, zorgde voor de juiste belichting. Hij is een expert. Het gebruik van de kelders bleek zeer divers: van bier- en wijnkelders tot opslag van over winterende dahliaknollen, van frituurpannen en onnoemelijk veel meer. Een groot aantal kelders bleek vooral laatste rustplaats van spullen in het laatste stadium van een decennialang weggooiproces.' De bezoeken vonden bij voorkeur spontaan plaats. Na aanbellen kregen de fotografen in de meeste gevallen, een enkele keer pas na enig aandringen, toegang tot de kelder. Bij sommige panden bleek de kelder jaren geleden te zijn volgestort. Een enkele kelder werd gedurende het project alsnog uitgegraven. Bij veel bewoners bleken nogal eens vragen te leven over bouwsporen in het huis, overigens niet alleen in de kelder. Een niet te verklaren muur, een opvallende nis of moeilijk te duiden hoogteverschillen. Vragen die de fotografen niet konden beantwoorden. En zo kwamen de broers en bouwhistorici Ad en Henk van Drunen in beeld en nam het fotoproject lang zaamaan een andere wending. Ingezet werd op een fotoboek, met een bouwhistorische invalshoek als meerwaarde. De bouwhistorici moesten snel werken om de achterstand in te halen. In totaal werden honderdtwintig kelders beschreven. Ad van Drunen: 'Henk, die ook in Ravenstein woonde, en ik hadden er een behoorlijk kluif aan. We waren goed op elkaar ingespeeld, werkten vaak in doodse stilte en overgecon centreerd. Henk maakte ook de prachtige drie dimensionale bouwtekeningen. Uiteindelijk raakte ook de Stichting Vestingwerken Ravenstein betrokken. Aanleiding was het zeer onverwachte overlijden van mijn broer, een hele zware slag. Het tot dan toe dynamische proces kwam krakend tot stilstand. Toch wilden we door, ook uit respect voor Henk. Het was de aanleiding om beroep te doen op de Stichting.' Het resultaat: de toevoeging van waardevolle bouwhistorische beschrijvingen aan het rijk geïllustreerde kelderboek. Met de betrokken heid van de stichting kregen de ondergrondse restanten van de verdedigingswerken en de stedenbouwkundige samenhang van de kelders automatisch meer aandacht. Het was deze tragische toevalsfactor die het boek uiteindelijk ook rijker maakte. Aan kelders is nog een wereld te ontdekken. Veel steden in Nederland kennen ondergrondse keldersystemen die dateren tot de middel eeuwen. Soms heeft de kelder een rechtstreekse verbinding met de fundering van het gebouw erboven, soms is het een rudiment van veel oudere bebouwing. De overzichtelijke maat en schaal van Ravenstein maakte het kelderonderzoek mede mogelijk. Opvallend is dat de gemeente Ravenstein, nu samengevoegd met Oss, geen bouwhistoricus in dienst heeft en niet in het project participeerde. Ook landelijk is te constateren dat alleen in enkele grote steden professionele bouwhistorici namens de overheid met het onderzoek van kelders bezig zijn. De publicatie Ondersteboven. De kelders van Ravenstein biedt dan ook inspiratie die veel breder ingezet kan worden. Welke stad volgt? Foto's: Theo Audenaerd Het boek Ondersteboven. De kelders van Ravenstein is een uitgave van Stichting Vestingwerken Ravenstein en telt 320 pagina's. Het bevat foto's op groot formaat, tekeningen en kaarten. ISBN 9789082513011. Prijs 35,00. Heemschutleden krijgen 5 korting. Te bestellen door overmaking van 36,75 inclusief verzending op bankrekening NL50RABO0173673872 van de Stichting Vestingwerken Ravenstein. Vermeld bij betaling adres, ONDERSTEBOVEN en Heemschut. naam Kelder Marktstraat 23. Kelder Kasteelseplaats 1 Kelder Walstraat 28. DE KELDERS VAN RAVENSTEIN 23 HEEMSCHUT December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 23