Een initiatief van Theo Audenaerd en Edward Aghina voor een fotografie-expositie over kelders in Ravenstein, leidde in tien jaar tot een kloek fotoboek met 3-dimensionale tekeningen en bouw historische beschrijvingen van ruim honderd kelders. Met dank aan bouwhistorici en broers Ad en Henk van Drunen. Een blik in een onzichtbare wereld. Zichtbaar maken Schimmelculturen BOEK OVER KELDERS VAN RAVENSTEIN Johanna van der Werff Ravenstein ontstond in de 14e eeuw in het grensgebied tussen Brabant, Gelre en Kleef. Rond 1360 was er sprake van slechts enkele huizen en een boerderij rond een burcht. Toch kreeg het stadje amper twintig jaar later al stadsrechten. Eeuwenlang was Ravenstein eigendom van Duitse vorstendommen. Pas na de Franse tijd werd het onderdeel van Nederland. Het vestingstadje Ravenstein vormde langdurig de hoofdstad van het Land van Ravenstein en bood vanaf begin 17e eeuw toevlucht aan katholieken. Ravenstein meerdere sporen na. Maar Ravenstein biedt meer. Onder de stad bevindt zich een rijke en onbekende wereld van kelders. Theo Audenaerd, bewoner van Ravenstein en drie decennia lang een belangrijke foto redacteur op de Volkskrantredactie: 'Toen Ravenstein voorbereidingen trof voor de viering van 650 jaar stadsrechten in 2010, leek het me interessant om de ondergrondse wereld van de Ravensteinse kelders te foto graferen voor een foto-expositie. Mijn invals hoek: het huidige gebruik van die kelders.' Ondanks de grote stadsbrand van 1606 - veel houten huizen gingen in vlammen op - is in Ravenstein, zowel bovengronds als onder gronds, veel te vinden dat herinnert aan het roemruchte verleden, zoals de vestingwal, bolwerken en vele karakteristieke huizen uit diverse perioden. Ook de 20e-eeuwse Bosscheschool-architect Jan de Jong liet in De kelders vormden voor Audenaerd intri gerende en fotogenieke plekken. Van de wonderlijke, vaak verlaten werelden - in sommige gevallen slechts bewoond door schimmelculturen - hebben burgers of bezoekers van de stad nauwelijks weet. Maar het foto graferen van de ontoegankelijke, beperkt of slecht verlichte ruimtes bleek geen sinecure. Ad van Drunen, Edward Aghina en Theo Audenaerd. Foto: Johanna van der Werff - Een bijna onzichtbare aanwezigheid van een kelder. Foto: Johanna van der Werff Veldwerk in de kelder. HEEMSCHUT 22 December 2021 Alle kelders werden zorgvuldig uitgetekend.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 22