b - - wê Ons land telt talloze bomenlanen. Hoog oplopende gemoederen rond de kap van bomen of hele lanen onderstrepen het belang van dit groen langs wegen. Het is tijd om de kennis vanuit diverse perspectieven te bundelen en het gesprek rond veranderingen langs bomenlanen te voeren. ?- t H. Lanen in de stad Heerwegen Buitenplaatsen Slotlaan met op de achtergrond het imposante slot Zeist. Tekst en foto's: Gerdy Verschuure Bomenlanen zijn onlosmakelijk verbonden met verkeer, biodiversiteit en klimatologie. Het zijn groene monumenten, die onze steden sieren en cultuurlandschappen structureren, maar soms ook moeten worden vervangen bij ouderdom of ziekten. Vanuit groen erfgoed weten we tegenwoordig veel over parken, land goederen, begraafplaatsen en andere groene ensembles, maar de kennis over bomenlanen ligt vaak nog verspreid bij diverse experts. "'i - V -4-i'V II Zeeuwse lanen waar de onderbegroeiing de reiziger beschutting biedt. HEEMSCHUT 20 December 2021 Al eeuwen behoren bomenlanen bij onze steden en landschappen en verbinden beide. In 1536 gaf Karel V opdracht om vier rijen linden te planten langs het Haagse Voorhout. Deze bomen verbonden de stad met het Haagse bos, het jachtdomein van de keizer. Constantijn Huygens (1596-1687) vroeg zich af of het Voorhout nu een stad of een woud was. Al gauw ver schenen langs talloze straten, pleinen en grachten rijen bomen, die de Hollandse steden een groen karakter gaven. Buiten landse bezoekers spraken hun verbazing uit over het vele groen in onze steden. Ook langs maliebanen of wandelplekken ter vermaak verschenen bomen in regelmatig plantverband, zoals langs de Amsterdamse Maliebaan of de Rotterdamse Boompjes. In het buitenland sierden bomen bekende wegen als de Champs-Élysées in Parijs en Unter den Linden in Berlijn. Tussen 1675 en 1702 werden de koningswegen aangelegd ten behoeve van de jachtpartijen van koning-stadhouder Willem III. Tegen woordig tonen sporen van laanbeplanting de koningswegen rond Paleis het Loo. Gedurende de 17e tot en met de 20e eeuw werden langs (heer)wegen bomen aan geplant. Nog steeds kennen veel N-wegen, vooral in het oosten van ons land, bomen in verschillende plantverbanden; dit om de blik van de reiziger naar voren of zijkant te geleiden. Onderbegroeiing zorgt nog steeds voor een beschutte reis, zoals de meidoorn hagen in het Zeeland van na 1953. Bomenlanen treffen we veelvuldig aan rond en op buitenplaatsen en landgoederen. Entree lanen, lanen als onderdeel van de (formele) tuinaanleg of lanen die op de grens werden aangeplant zijn enkele voorbeelden. Ook werden dubbele of zelf driedubbele rijen geplant voor een vorstelijke entree en soms ook liep de laan aan de achterzijde door. Slot Zeist kent nog steeds een kilometers lange as, die het huis met het landschap verbindt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 20