ZUID-HOLLAND Recreatieoord Hoek van Holland Markante villa AMSTERDAM WERKGROEP MONUMENTALE KUNST Eerherstel gevelsculptuur de ombudsman en aanbevelingen voor overleg en besluitvorming met belanghebbenden. Het college neemt deze aanbevelingen over. De afspraak is nu met een schone lei te beginnen. Daarvoor wordt een participatietraject gestart over de toekomst van het recreatieterrein. De inhoudelijke opdrachtformulering wordt met de Recreatie Advies Raad en de Gebiedscommissie geformuleerd. Via co-creatie worden door alle partijen de opties voor een realistisch toekomstplan verkend. Dit zal de basis vormen voor nieuwe besluitvorming van het college. De wethouders hebben toe gezegd ook dan het voorgenomen besluit van het college aan de gemeenteraad voor te leggen. HOEK VAN HOLLAND - In de laatste commissievergadering voor het reces van de Rotterdamse gemeenteraad is op 14 juli het besluit van het college van B&W besproken waarbij de verkoop volgens eerdere voor waarden van het recreatieterrein werd stop gezet. Dit besluit werd vergezeld van ruimhartig aangeboden excuses door de wethouders. Wij schreven hierover in Heemschut 2021, nummer 2, pagina 38. De geruchtmakende gang van zaken heeft geleid tot harde - door de raadsleden onderschreven - conclusies van Breed draagvlak is gezien de maatschappelijke belangen van een grote groep bewoners gewenst. Stand van zaken: Aan de slag! Anneke de Gouw Prinses Marijkestraat 5 van architect J.B. Ingwersen stond dit voorjaar te koop en dreigde te worden gesloopt. Door goede samenwerking kon de commissie deze zomer in korte tijd het benodigde onderzoek voor de aanvraag van de monumentenstatus doen. Het dagelijks bestuur van het stadsdeel ontving eind juli de aanvraag en besloot minder dan een maand later de aanwijzingsprocedure te starten. Op het moment van schrijven loopt de procedure nog. Ingwersen ontwierp de woning in 1958 voor het echtpaar Van Ginneken. Het gebouw bestaat uit een begane grond en een deels overkragende verdieping. Opvallend zijn de schuin uit de gevel stekende ramen, de monumentale zonwering met geïntegreerde bloembakken en de open Heemschut Amsterdam spant zich in voor het behoud van een bijzonder modernistisch woon huis in Amsterdam-Zuid. Het gebouw aan de parkeerplaats onder de verdieping. Het huis is een van de twee nog bestaande woningontwerp en van Ingwersen, die vooral bekendstaat om zijn ontwerpen van schoolgebouwen voor christelijke onderwijsinstellingen. Zowel in zijn woningen als schoolgebouwen is de invloed van Le Corbusier duidelijk herkenbaar. De commissie zet zich met de monumentenaanvraag niet alleen in voor het behoud van het oeuvre van Ingwersen, maar ook voor de zichtbaarheid van de invloed van Le Corbusier op de Amsterdamse woning bouw en het behoud van de oorspronkelijke opzet van de Prinses Irenebuurt met de bescheiden enkele en dubbele villa's. Bene Colenbrander BAARN - In overleg met eigenaar Eemland Wonen en de gemeente Baarn heeft de Werkgroep Monumentale Kunst zich in de afgelopen jaren ingespannen voor de redding en herplaatsing van een gevelsculptuur van Jan Broerze (1913-1992). De voor Baarn belangrijke beeldhouwer heeft in 1967 voor de toen nieuwe gymzaal De Loef aan de Professor Fockema Andrealaan een gevel sculptuur gerealiseerd met als thema spelende kinderen. Als belangrijk werk van Jan Broerze en als herinnering aan de vroegere gymzaal heeft het kunstwerk voor Baarn een duidelijke kunst- en cultuurhistorische waarde. Enkele jaren geleden is besloten om de gymzaal te vervangen door een kleinschalig woongebouw. Voorafgaand aan de sloop is het kunstwerk zorgvuldig afgenomen en overgebracht naar het atelier van metaalrestaurator Rosalijn van IJken. Het kwetsbare werk heeft dankzij de restauratie zijn oorspronkelijke uitstraling terug. Eemland Wonen heeft het werk recent op een prominente plek tegen de gevel van het nieuwe woongebouw geplaatst. De WMK heeft in de komende jaren nog een project lopen in Baarn. Op zeer korte afstand van de Professor Fockema Andrealaan wordt over enige tijd een school gesloopt om ruimte te maken voor woningbouw. Tegen de gevel bevindt zich het mozaïek Het Zonneveld van Elly Meijer uit 1965. De bedoeling is om ook dit kunstwerk een nieuwe bestemming te geven. Norman Vervat HEEMSCHUT December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 19