HEEMSCHUTACTIEF^ Met berichtgeving uit onze provincies provincies -■-v NOORD-HOLLAND Huizen voor vaartuinders UTRECHT Dorpsschool deels gered? KOEDIJK - Heemschut Noord-Holland en de historische verenigingen van Alkmaar en Koedijk pleiten bij de gemeente Alkmaar voor behoud van het met sloop bedreigde woonbuurtje Het Oostwijk, direct onder de Kanaaldijk in Koedijk. De buurt maakt deel uit van de Westfriese Omringdijk, een provinciaal monument. Het Oostwijk telt 38 sociale huur woningen, 30 daarvan gebouwd in de jaren '20. Het waren de eerste sociale huurwoningen in Koedijk. Eenvoudige huizen, twee-onder een-kap met grote tuinen. Twee blokjes van twee hebben aangebouwde klassieke kool- schuren met gebroken kap en bij twee andere blokjes staan de koolschuren los van de woningen. De oprichters van woningbouw vereniging Koedijk wilden meer dan alleen betaalbare huisvesting bieden. Alles ademt de verbondenheid met de sociale- en cultuurhistorie van de vaartuinders in het Rijk der Duizend Eilanden. De huidige woningcorporatie wil slopen voor nieuwbouw. De huurders verzetten zich met hand en tand. Zij pleiten voor behoud van de buurt door renovatie of individuele verkoop en schreven daarvoor een doordacht plan. Zij weten zich gesteund door Heemschut en de plaatselijke historische verenigingen. Die willen dat de gemeente Het Oostwijk aanwijst als be schermd dorpsgezicht en de vier woningen met aangebouwde koolschuren de status van gemeen telijk monument geeft. Bureau SteenhuisMeurs bevestigt de erfgoedwaarde van Het Oostwijk en noemt de koolschuur-woningen als sociale woningbouw heel bijzonder voor Nederland. Kees Kwadijk Foto: Jan Meurs RHENEN - In de vorige uitgave van Heemschut pleitte de elfjarige Isabelle Muchall voor behoud van het dorpshuis in Rhenen. Het college van B&W heeft besloten om de school aan te wijzen als monument. Echter, daarbij beperkt B&W zich tot de kop en de zijgevels. Heemschut Utrecht is blij dat in elk geval deze gevels worden gered, maar is het niet eens met het besluit. De monumenten commissie van de gemeente adviseert het oorspronkelijke gebouw uit 1902 én de uitbreiding van de linkervleugel met de gymzaal te beschermen. Het college misbruikt dit advies door bij haar motivatie te stellen dat de commissie zou hebben aangegeven HEEMSCHUT 18 December 2021 slechts een deel van het gebouw te willen behouden. Daarnaast wordt door het college geschermd met de ontwikkelkansen, die voor een koper bij aanwijzing als geheel ongunstiger zouden zijn. Behoud van de gevel kost volgens het college 150.000 euro en behoud van de school nog eens 400.000 euro. Uiteraard zal de opbrengst van verkoop van het dorpshuis door de gemeente met de beschermde status wat minder opbrengen dan met alleen een te behouden gevel. Echter de locatie aan de rivier is meer dan bijzonder en ook met behoud van de school zelf is er voldoende ontwikkelruimte en in alle opzichten kans op een mooi resultaat. Heemschut tekent daarom bezwaar aan tegen het besluit, hoopt dat het college terugkomt op de bescherming volgens de 'Belgische methode' en zal afzien van 'facadisme'. Heemschut zet in op heront wikkeling van deze monumentale school als geheel. Peter Doolaard

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 18