LIMBURG Geen woning in kapel GELDERLAND Ijzergieterij Vulcanus voor de herbestemming van de kapel van het voormalig Agnietenklooster. Een gedeelte van het klooster, de kapel en de sacristie zijn beschermd rijksmonument. In 2015 is het klooster verlaten. De nieuwe eigenaar heeft plannen om in de beschermde voormalige kloostervleugels rond de pandhof woningen te vestigen en ook om de sacristie en de kapel te verbouwen tot woning. De erfgoedorganisaties juichen het initiatief toe met uitzondering van het realiseren van een privéwoning in de ruim driehonderd jaar oude kloosterkapel. Het laat barokke interieur is nog helemaal origineel, gaaf en uiterst zeld zaam en kostbaar. Het is voor Nederland uniek dat in Sittard-Geleen zowel van dominicanen als van dominicanessen een kapel-interieur van voor de Franse Tijd bewaard is. Van 1626 tot 1632 woonden en werkten de paters dominicanen op deze locatie. In 1648 werden er de eerste twee dominicanessen gehuisvest. De erfgoedorganisaties wijzen erop dat het interieur van de monumentale kapel bij een verbouwing tot privéwoning mogelijk gestript wordt en dat de kapel voorgoed ontoegankelijk wordt voor publiek. Zij vinden dit onacceptabel en verlangen dat de kloosterkapel een publieke functie behoudt. Ze doen dan ook een dringend verzoek aan de gemeenteraad om de plannen op dit onderdeel af te keuren. Frits Theeven SITTARD-GELEEN - Heemschut Limburg heeft naast de erfgoedinstellingen Stichting Jacob Kritzraedt, de Vereniging Sittards Verleden en de Federatie Historie Sittard- Geleen-Born een zienswijze ingediend tegen de plannen van de gemeente Sittard-Geleen LANGERAK - Wie vanuit Doesburg naar Doetinchem rijdt, ziet in het dorpje Langerak met grote letter VULCANUS op een stoere bakstenen gevel staan. Daarna volgt een aantal karakteristieke fabrieksgebouwen met aan het einde een grote ijzeren toegangspoort met portiershuisje. Het geheel heeft een mo numentale uitstraling, maar wel met achter stallig onderhoud. Reden voor Heemschut Gelderland om zich te verdiepen in het complex. IJzergieterij Vulcanus werd opgericht in 1894 en na een faillissement in 2019 overgenomen door een machinefabriek. Dit was aanleiding voor de gemeente Doetinchem om een voor ontwerpbestemmingsplan te schrijven met daarin de volgende tekst: 'In het plangebied zijn geen panden aanwezig die op dit moment een cultuurhistorisch waardevolle status hebben.' Heemschut is het daar niet mee eens. De ge schiedenis van ijzergieterijen in dit gebied aan de Oude IJssel gaat terug tot 1689. Er zijn vele publi caties over deze gieterijen en een ijzermuseum is in een voormalige gieterij in Ulft gevestigd. De cultuurhistorische waarde wordt zelfs op Facebook onderstreept: 'Mijn man heeft 47 jaar op Vulcanus gewerkt, evenals vele anderen. Met Kerstmis kreeg je vroeger in het kerstpakket iets van gietijzer, bijv. kandelaars, maar met jubilea en huwelijksfeesten kreeg je een giet ijzeren kookpot gevuld met bloemen.' De lang- gerekte gevel in Langerak vraagt om onder zoek en bescherming. Heemschut Gelderland heeft daarom een zienswijze ingediend en ver wacht dat de gemeente Doetinchem ook het belang van dit industriële erfgoed zal inzien. Han van der Lans HEEMSCHUT December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 17