HEEMSCHUTACTIEF^ Met berichtgeving uit onze provincies provincies NOORD-BRABANT ZEELAND Een brug verdeelt tuin van het pand aan de Dorpstraat 23, een gemeentelijk monument uit 1901, opgeofferd. Daarmee verdwijnt voor een groot deel het typische groene karakter van de dorpskern en zou zelfs een stuk van het waardevolle coulissen-landschap moeten worden opge offerd. Heemschut Brabant zet zich, samen met een groep bezorgde burgers uit Gemonde en andere organisaties in om deze historische vergissing te voorkomen. Een inwoner uit Gemonde omschreef het bouwplan eerder als een 'steenpuist daar waar de natuur het dorp Gemonde kust'. Zie voor meer informatie: www.rietstok.nl René van Hooren en Frans van Gessel GEMONDE - Op vijftien autominuten van 's-Hertogenbosch ligt Gemonde, gemeente Sint Michielsgestel. Karakteristiek voor dit rustige dorpje is dat het groen doordringt tot diep in de dorpskern. Aan de zuidoostzijde van Gemonde ligt een van de laatste voor beelden van een Brabants coulissen-landschap, ter plaatste ook bekend als De Rietstok. Rietstok is ook de benaming van de onverharde, midden 19e-eeuwse weg, met aan weerszijden popu lieren. De weg begint nabij de kiosk in de oude dorpskern en loopt tot ver buiten de bebouwde kom. De weg is volgens de historische geografie een waardevolle geografische historische lijn en nodigt veel dorpsbewoners, maar ook bezoekers van elders, uit tot het maken van een typisch Brabants ommetje. De gemeente Sint Michielsgestel is van plan om medewerking te verlenen aan een bouwplan dat voorziet in de bouw van 28 woningen aan de Rietstok. Daarvoor wordt ook een groot deel van de oude SLUIS - In het Zeeuwse stadje Sluis wil men een voetgangersbrug over de oude haven. Ge steund door de middenstand van Sluis. Maar een brug op die plaats verdeelt het stadje tot op het bot. De stichting Stadsraad is fel tegen stander. De kademuren zijn rijksmonument en Sluis is beschermd stadsgezicht. Heemschut Zeeland heeft erop gewezen dat aantasting van de kademuren moet worden tegengegaan. Daarnaast is het gemeentebestuur door Heemschut uitgedaagd een ontwerpwedstrijd uit te schrijven. Zo kan de discussie gekanaliseerd worden welk ontwerp het beste zou bijdragen aan de beschermde omgeving. Genoeg voor beelden van moderne toevoegingen in een historische context zijn voorhanden. Hier wordt om terughoudendheid gevraagd, maar met een creatief ontwerp dat de omgeving verrijkt. De suggestie van Heemschut Zeeland is helaas niet opgepakt. De RCE heeft er vrede mee dat de rijksmonumentale kade muren in het uiteindelijke ontwerp niet worden aangetast. Heemschut heeft daarom de gang naar de rechter niet gemaakt. Het is goed om uit te leggen waarom Heem schut niet elk erfgoeddossier tot de juridische eindstreep voert. Ook al wordt er vanuit de burgerij een klemmend beroep op ons gedaan. In dit geval zou het voor de rechter een moeilijke vraag zijn of het ontwerp zelf en de vraag of het beschermde stadsgezicht wel of niet wordt aangetast. De Stadsraad is wel naar de rechter gestapt, en... 'Niet ontvankelijk verklaard.' Waarom? Omdat in de statuten van de stichting Stadsraad Sluis het behoud van cultureel erfgoed niet is opgenomen. Een leerpunt voor alle actieve stads- en dorpsraden. En voor Heemschut goed om te weten! Arjen Drijgers

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 16