DRENTHE Schending Nicolaaskerk OVERIJSSEL Montagewoningen FLEVOLAND Kwetsbaar landschap DWINGELOO - Het college van B&W van de gemeente Westerveld heeft toestemming verleend tot bouw van een vergaderruimte en een toiletblok aan het rijksmonument de St. Nicolaaskerk in Dwingeloo. Daartoe zullen doorgangen gemaakt worden in de noord muur van de kerk en in de toren om deze annexen te kunnen bereiken. Uiteraard heeft Heemschut Drenthe hier protest tegen aangetekend. De gemeente heeft ongevraagd ons protest doorgestuurd naar de bestuursrechter. Een juridische procedure is echter een ontoereikend middel om een halt toe te roepen aan de beoogde schending van de St. Nicolaaskerk. De bestuursrechter beoordeelt immers slechts de besluitvormingsprocedure en de rechtmatigheid daarvan, maar doet geen recht aan het onrecht dat dit rijksmonument zal worden aangedaan. Het is zinloos om beroep aan te tekenen, omdat hier verschillende waardesystemen aan de orde zijn die elkaar op geen enkele manier raken. De kerkenraad en het gemeentebestuur plaatsen rechtmatig heid en correcte procedures boven moraal, goede smaak en een gevoel voor geschiedenis. Daarmee is het lot van dit monument bepaald. Dat is verschrikkelijk en toekomstige generaties zullen zich afvragen hoe dit ooit heeft kunnen gebeuren! Frans Schouten Foto: Hans Westra van Holthe OLST - SallandWonen wil twintig montage woningen slopen die na de Tweede Wereld oorlog werden gebouwd. Heemschut Overijssel is tegen de sloop van deze karakteristieke woningen en heeft in samenwerking met een plaatselijke initiatiefgroep de gemeente Olst- Wijhe verzocht vier van deze woningen op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. De woningen hebben volgens Heemschut cultuurhistorische waarde vanwege het bouw systeem en de stedenbouwkundige opzet. Hoewel de monumentencommissie dit erkent, heeft zij negatief geadviseerd richting gemeente. De commissie vindt het belang van Salland- Wonen namelijk zwaarder wegen. De gemeente heeft dit advies vervolgens overgenomen. De eenlaagse arbeiderswoningen met zadeldak zijn in 1949 gebouwd volgens het Van Daal- systeem, de eerste vorm van systeembouw in Nederland. Hierbij werd een metaalskelet geplaatst waardoor de woningen snel konden worden opgetrokken. De woningen hebben ook kenmerken van de sobere wederopbouw architectuur, zoals de traditionele vorm met uitgekraagde goten en accenten in het metsel werk bij de schoorstenen, de entree en rond de vensters. Stedenbouwkundig zijn de woning blokken haaks op de weg geplaatst om zoveel mogelijk licht te vangen. De groenvoor ziening tussen de blokken is integraal. Heemschut Overijssel vraagt zich ernstig af of het advies van de monumentencommissie wel onafhankelijk is geweest. Het is namelijk aan de gemeente Olst-Wijhe een belangen afweging te maken. Tegen het besluit van B&W van Olst-Wijhe is daarom ook formeel bezwaar aangetekend. Peter Dekker HEEMSCHUT December 2021 Alom wordt gretig naar het landschap gekeken om de grote problemen van onze tijd op te lossen. De provincie Flevoland heeft halverwege dit jaar het 'Ontwerp Programma Landschap van de Toekomst' gepubliceerd. Daarin wordt het Flevolandse landschap als een snoepwinkel gepresenteerd voor woningbouw, energie transitie, bedrijventerreinen en 'nieuwe datacenters'. Heemschut Flevoland heeft een zienswijze ingediend: dat houdt kortweg in dat de titel van dit plan de inhoud niet dekt. In Almere is door Heemschut Flevoland de ge meentelijke monumentenstatus aangevraagd voor een bijzondere groenstrook in Almere Haven, in verband met voorgenomen woning bouw. Almere biedt nog altijd veel ruimte voor woningbouw, maar waarom nou juist op deze strook? De stad heeft een zorgvuldig ontworpen landschap, waarvan deze strook onderdeel is. Maar er is geen enkele vorm van bescherming. Heemschut vindt dat hierin verandering moet komen. Een pijnlijk ervaring dit jaar bleek het voor nemen van een natuurbeschermingsorganisatie om het historische (maar bewust verpauperde) gebouw De Lepelaar te slopen. Het gebouw is een onmisbaar element van het landschap en de geschiedenis van Almere. Heemschut Flevoland heeft de monumentenstatus voor het gebouw aangevraagd Ben te Raa

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 15