HEEMSCHUTACTIEF^ Met berichtgeving uit onze provincies provincies GRONINGEN Nij Nittersum FRYSLAN Bijzonder dekbalkgebint p STEDUM - Op een prachtig oud borgterrein staat een door bomen omgeven zorgcentrum uit 1955. Het is een van de oudste zorgcentra in de provincie en tevens een aardig voorbeeld van de wederopbouwarchitectuur ontworpen door architect J.J. Smith te Uithuizen. De naam Nij Nittersum, is een verwijzing naar een borg die er voor 1818 stond. Het complex bestaat uit twee gebouwen van twee verdiepingen en uit een zestiental gelijkvloerse woningen. In het middelste hoge gebouw woonde de beheerder op de verdieping, terwijl beneden zich een zaal bevindt waar gegeten en gerecreëerd werd. Het andere hoge bouwwerk diende als Groene Kruisgebouw. Het complex verloor de bestemming als zorgcentrum-bejaardenhuis en er werden huurwoningen ondergebracht. Het complex is nu in bezit van woningstichting Wierden en Borgen te Bedum en overweegt afbraak. Een aantal inwoners van het dorp probeert sloop te voorkomen, omdat ze de gebouwen terecht als erfgoed beschouwen. Nij Nittersum markeert het begin van de verzorgingsstaat, toen zorg vanuit kerkelijke instanties langzaam verdween en door de overheid werd overgenomen. Van dit type gebouwen resten er weinig en de belangstelling voor wederopbouwarchitectuur is alom groeiende. Het gebouw kan worden verbouwd naar de huidige wooneisen en be woond door ouderen, die nu als ze kleiner willen wonen het dorp uit moeten. Er is ook vraag naar goedkope woningen. Hier zouden starters hun intrede kunnen doen op de verhitte woning markt. Bovendien moet niet in algemene zin sloop tot het uiterste worden beperkt om verspilling van grondstoffen te voorkomen? Reint Wobbes REAHÜS - Onderzoeker Paul Borghaers deed enkele jaren geleden houtdatering in de oudste schuur van het Noordzeegebied gelegen aan de Sanleansterdyk in Reahus. Het gaat om een schuur met een dubbel dekbalkgebint van Noors eikenhout dat werd gekapt in 1596. De schuur is waarschijnlijk gebouwd rond 1597. Het is de enige boerderij in Fryslan met een dergelijke constructie en daarom van grote historische waarde! De constructie is oud en gammel en moet zo snel mogelijk hersteld worden. Met een bouwkundige opname en inspectie werden de bouwkundige gebreken vastgelegd. Bij de gemeente Sudwest-Fryslan is gepleit om de boerderij aan te merken als gemeentelijk monument. De gemeente staat hiervoor open. De Boerderijenstichting Fryslan en Heemschut hebben samen met Paul Borghaerts de handen ineengeslagen om deze unieke schaargebinten veilig te stellen. Ook gaan we advies vragen bij de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed. Het vervolgtraject is om een bouwtechnisch, een bouwhistorisch onderzoek en een waardestelling te laten maken. Hiervoor zijn offertes aangevraagd. Zodra we deze bedragen weten, gaan we aan de slag om geld uit subsidies en donaties te verzamelen door bijvoorbeeld crowdfunding. De eigenaar van de boerderij is enthousiast over de plannen, maar heeft vragen over zijn rechten en plichten mocht de boerderij een monumentenstatus krijgen. Hij zal de schuur tot betere tijden zo goed mogelijk onderhouden en waterdicht houden. Sjolle Wieringa en Claudia Versloot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 14