Burgerinitiatieven 7 Most Engdangered Heritage Sites DANGERED Vlaanderen. De molen het Hooghuis uit 1643 en het 19e-eeuwse Vergaert-orgel in de Onze-Lieve-Vrouwekerk zijn de enige vier beschermde monumenten. In de Inventaris van Bouwkundig Erfgoed zijn 65 gebouwen genoemd. Doel en Doelpolder hebben alle watersnood- en oorlogsrampen overleefd. Sinds de jaren '60 van de vorige eeuw vormt de uitbreiding van de Antwerpse haven de grootste bedreiging. De meeste bewoners vertrokken en vele gebouwen, waaronder belangrijk erfgoed, werden afgebroken. Intussen zijn de havenplannen die Doel bedreigen van de baan. Het dorp is officieel woongebied, maar de Vlaamse overheid die eigenaar is van het gros van de historische panden laat geen bewoning toe en verval gaat verder zijn gang. Spannend voor Urbex-toeristen, maar fnuikend voor het erfgoed. Daarnaast wil men in de polder natuurcompensaties realiseren die de haven uitbreiding moeten compenseren. Daarvoor zullen grote delen van het landschap afgegraven en heringericht moeten worden. In 1997 werd Doel 2020 opgericht, een actiegroep van de bewoners. Erfgoed was een deelaspect van de strijd. Tussen 1997 en 2011 werden juridische strijd, sensibilisering en harde actie gecombineerd. Waar mogelijk werd bedreigd erfgoed geadopteerd, gerenoveerd en voorzien van een nieuwe bestemming. Een voorbeeld is de Jongensschool van Doel, die na achtjaar leegstand werd bezet en omgevormd tot gemeenschaps- en ontmoetingscentrum De Doolen. In 2006 werd de Erfgoedgemeenschap Doel Polder opgericht. Inspiratie vond men in de Conventie van Faro waarbij erfgoedgemeen schappen worden opgeroepen op te komen voor hun erfgoed, zelfs al was dat niet hun eigendom. Ook putte Doel Polder uit ervaringen in Nederland met de Belvedere-nota. Deze nota maakte het mogelijk om een samenhangend beleid te voeren om 'de cultuurhistorische waarde meer prioriteit te geven bij de inrichting van Nederland.' Sinds 2017 wordt naar een compromis gezocht in een overleg structuur ECA (Extra Containercapaciteit voor de Haven van Antwerpen). Dat resulteerde in 2018 in een compromis met de Vlaamse regering waarin het voortbestaan van Doel werd gegarandeerd en maatregelen met betrekking tot behoud van historisch bouwkundig erfgoed en het historisch landschap werden toegezegd. Die afspraken zijn tot op heden niet nagekomen! De plannen voor verdere havenuitbreiding en natuurcompensaties gaan gewoon door. Het historisch landschap staat opnieuw onder druk en het verval van het bouwkundig erfgoed zet zich voort. Aandacht vanuit Europa Nostra kan dit verval voor beide sites hopelijk een halt toeroepen. Ontwerp ter verbetering van de versterkingen door Menno van Coehoorn. Bron: National Archief Ingang van de kazemat. Foto: Gemeente 's-Hertogenbosch 7 MOST ENDANGERED PROGRAMME Ca for Nominations Nominate endangered heritage by 17 September 2021 7mostendangered Het programma 7 Most Engdangered Heritage Sites van Europa Nostra mobiliseert publieke en private partners om een duurzame toekomst te vinden voor bedreigde erfgoedsites. Het werd in 2013 gestart samen met de Europese Investeringsbank en de Ontwikkelingsbank van de Raad van Europa. In 2022 worden de 7 nieuw geplaatste erfgoederen bekend gemaakt. tc ■tfl- 13 HEEMSCHUT December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 13