Heemschut draagt Nederlandse en Vlaamse site voor Overheden die erfgoed gijzelen. Het lijkt niet voor te komen, maar toch speelt het. Dit jaar wil Heemschut twee erfgoedsites, in Brabant en Vlaanderen, voordragen voor de 7 Most Endangered Heritage Sites van Europa Nostra. Fort Crèvecoeur Doelpolder 7 MOST EN Karel Loeff Luchtfoto van fort Crèvecoeur, verlaten door defensie. Foto: LarsSoering, Vilda Foto Het Vlaamse Doel aan de Schelde met op de achtergrond de kerncentrale. Foto: Alwin Van de Kerckhove Vorig jaar stuurde Heemschut het dossier over huis Yvicke in als meest be dreigde erfgoed van ons land. De historische buitenplaats in Wassenaar wordt nu, na aangifte tegen de eigenaar en vooral dankzij krachtdadige inzet van de gemeente Wassenaar, wind en water dicht gemaakt. Dit ondanks de eigenaar, die nog steeds volhoudt plannen te hebben voor het landhuis, maar er tot op heden niet mee naar buiten is gekomen. Dit jaar is het geen bedrijf of particuliere eigenaar die erfgoed frustreert en negeert, maar zijn het overheden en overheidsorganen. Heemschut draagt twee sites voor. Nabij 's-Hertogenbosch, aan de rivier de Maas, ligt het fort Crèvecoeur. Dit is het laatste fort in ons land dat in gebruik is bij defensie. Kruit magazijnen, kazematten, aarden wallen met grachten en een sluis vertellen hier het verhaal van 400 jaar geschiedenis en van vele ver overingen van de stad. Hoewel het fort van ca 40 hectare groot een rijksmonument is, verkeert het in een zeer slechte staat. Al tientallen jaren zijn er tussen de gemeente en het ministerie van Defensie ver schillende afspraken gaande over restauratie en ontwikkeling. Er zijn talloze onderzoeken uitgevoerd en plannen gemaakt voor de toekomst, zelfs met financiële toezeggingen. Toch blijft het ministerie van Defensie niet bereid om mee te werken aan de instandhouding van het monu ment. Het fort dreigt hierdoor steeds verder te vervallen en verkeert langzamerhand in een ruïneuze staat. Omdat het een militair oefen terrein is, heeft de gemeente geen bevoegdheid om de eigenaar van het rijksmonument te dwingen maatregelen te treffen. Dat kan de minister van OCW wel. Heemschut heeft daarom naast deze voordracht de im passe ook aangekaart bij het ministerie van OCW en de Tweede Kamer. Vlak bij Het Verdronken Land van Saeftinghe in Vlaanderen ligt een polderlandschap met middeleeuwse structuur en historische en hedendaagse elementen, dat in het zuiden grenst aan een 21e-eeuws havenlandschap. Net buiten het dorp Doel levert sinds 1970 de kerncentrale stroom aan België. De polder Doel kreeg zijn typische dambordpatroon tijdens het Twaalfjarig Bestand in de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648), het conflict tussen de Spaans-Habsburgse vorsten en de Nederlanden. Sinds de aanleg in 1614 werd aan die plattegrond niets meer gewijzigd. De voorname huizen van het dorp staan met de gevel pal op de hoofdstraten: pastorie, school, gemeentehuis en kerk. Dat maakt het dorp tot een zeldzaam voorbeeld van stedenbouw. De Scheldemolen uit 1614 is de enige windmolen op een zeedijk in HEEMSCHUT 12 December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 12