m MAASTRICHTSE VRIJDENKERS Het is lastig te stellen hoeveel monumentale gebouwen zijn behouden dankzij de kraakbeweging, maar de rol van krakers als maatschappelijke stroming in de erfgoedbescherming is niet te onderschatten. In Maastricht woedt vandaag de dag de strijd om Landbouwbelang, de grootste vrijplaats van Nederland. Landbouwbelang hoeft niet meer als monumen taal gesuggereerd te worden, dat is het al. Aan de rand van de Maas staat sinds 1939 de enorme overslagplaats van de agrarische coöperatie Vereeniging Landbouwbelang uit Roermond, later uitgebreid met een aantal naoorlogse loodsen. Tot in de jaren '70 van de vorige eeuw in gebruik voor graan, daarna verkocht en sinds het begin van deze eeuw gekraakt. Het oude deel is beschermd als monument. Niet dat daarmee alles op orde is. Het complex is gemeentelijk eigendom en al jaren zijn er plannen voor herontwikkeling van het gebied. De rol van het erfgoed daarin is echter onduidelijk. Wie nu op het complex wordt ontvangen, komt om de sfeer te vangen oren en ogen tekort. Christian Pfeiffer Landbouwbelang biedt onderdak aan circa tien inwonende krakers, tientallen ateliers, feest zalen, een grote hal die dienst kan doen voor kunstuitingen, een 'doorgeefwinkel', waar mensen gratis spullen kunnen halen en een restaurant waar eten wordt weggegeven dat wordt gemaakt met restproducten van de weekmarkt. Honderden mensen zijn in een directe cirkel betrokken bij Landbouwbelang. De vraag dringt zich op in hoeverre de krakers niet zelf onderdeel zijn geworden van het erfgoed als immaterieel erfgoed. Landbouw belang is van een industriële graansilo ver worden tot een groot, organisch gegroeid kunstwerk. Elke commerciële herontwikkeling betekent onherroepelijk het einde voor het Landbouwbelang zoals het nu bestaat. Zijn de vrijdenkers daarmee onderdeel geworden van de te beschermen waarden in Maastricht? Landbouwbelang is een ge meentelijk monumentdaarmee is het materiële beschermd, maar het immateriële, de krakers, niet. Niet alleen het gebouw is bijzonder. Ook de bijbehorende kranen, ooit gebruikt voor de interne overslag, zijn van waarde. De grote hal doet dienst als tijdelijke expositieruimte en is te gebruiken voor bijeenkomsten. Harold van Ingen van stichting 06 zet zich in voor de toekomst van Landbouw belang. Wat hem betreft zijn de krakers een onlosmakelijk onderdeel van de identiteit. Wie aan krakers denkt, denkt al snel aan de woelige jaren '70 en '80 van de vorige eeuw met de krakersrellen rond de kroning. Terug kijkend op deze periode kan worden gesteld dat veel oude gebouwen en soms buurten zijn behouden juist door de bezetting van krakers. Bestuurlijk gezien waren de gedwongen ontruimingen vaak een hobbel die niet vaak genomen werd. Daarmee kochten de krakers tijd en in die tijd ontstond waardering. Soms leidde de fikse rellen, zoals in de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt, tot beïnvloeding van toekomstige (sloop)plannen die daarna werden afgeblazen. In het verhaal van erfgoedbehoud kan de rol van de krakers daarmee niet worden onderschat. En wellicht herhaalt deze rol zich weer in de huidige tijd van woningnood. 11 HEEMSCHUT December 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 11