5' V \,V •X •-V7 Wageningen staat bekend vanwege de studenten campus en als de plek waar op 5 mei 1945 de bevrijding van Nederland werd be klonken. Minder mensen weten dat het een 758 jaar oude vestingstad is. Netwerk Erfgoed Wageningen stelde met lokale partners de Vestingvisie Wageningen op. Veel veranderd - lil» jfr;- ,34 1 - WAGENINGEN V\V De Grote Kerk. Foto: Bart van Aller Johanna van der Werff Wageningen, ooit ontstaan op een uitloper van een Veluwse stuwwal in een drassige Gelderse vallei, kreeg in 1263 stadsrechten. De aan de rivier de Rijn strategisch gelegen vestingstad beschermde de burgers van de eigen stad en controleerde een aanzienlijk groter gebied. Die verdedigingsfunctie was van levensbelang voor Gelre in zijn eeuwige strijd met de bisschop van Utrecht. Regelmatig lagen de Hanzestad Wageningen en omgeving in de vuurlinie. Het onheil was niet altijd te keren. In 1543 voegde keizer Karel V Wageningen toe aan zijn rijk. In het rampjaar 1672 overliepen de Fransen de stad. Sindsdien is er veel veranderd. Wageningen is een stad van bijna 40.000 inwoners, waarvan een derde studenten. De stadspoorten die de Hoogstraat afsloten zijn lang geleden afge broken. De stadswallen werden in de 19e eeuw omgevormd tot groene parkachtige gebieden en zijn veelal als parkeerplaats in gebruik. Om een nieuwbouwwijk in de uiterwaarden te ontsluiten, ging in de jaren '60 een doorbraak rakelings langs de vesting. VROM-minister Hans Gruijters hield het plan in 1976 tegen, maar een deel van de oostelijke stadsgracht was al gedempt. Desondanks vertoont Wageningen talloze sporen van het middeleeuwse en 17e-eeuwse verleden. Een bijna volledige stads gracht omringt het historische centrum en er zijn intrigerende sporen van de voormalige verdedigingswerken, bolwerken en restanten van het roemruchte kasteel van Wageningen. HEEMSCHUT Q September 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 8