Veranda's zijn ook vaak te vinden bij halte plaatsen van voormalige of nog bestaande tram- en spoorlijnen en vaker op de Drentse zandgronden dan in het veen. De Vries: 'In het veen had je eerder de knijpjes waar de lokale bevolking jenever kwam drinken. Onder een veranda zat ander publiek, noem het maar de mensen die liever gazeuse of een biertje dronken.' Boerencafés Veel veranda's zijn gebouwd om die twee bevolkingsgroepen uit elkaar te houden. Dorpsbewoners zaten niet te wachten op stedelingen in de gelagkamer en stedelingen kozen voor de buitenlucht van de terrassen onder de veranda's. Vooral bij boerencafés was dat het geval. De Vries: 'De uitbaatsters van die cafés waren vaak boerinnen, die wat wilden bijverdienen. Er kwamen oorspronkelijk vooral dorpelingen. Toen er ook stedelingen neerstreken, zochten de uitbaatsters naar mogelijkheden om beide groepen te bedienen. Vandaar de bouw van de veranda's.' De veranda's die De Vries en Schouten bij de soms bijzonder luxueuze Drentse hotels vonden, hebben een andere achtergrond. Ze waren eerder bedoeld voor reizigers die gebruik maakten van nieuwe manieren van vervoer, zoals trein en tram. De Vries: 'Ook in die zin waren de technologische en economische ontwikkelingen de motor achter het ontstaan van de veranda's.' Ledenaanbieding Het boek Aangenaam Verpozen, veranda's bij Drentse cafés is in de boekwinkel verkrijgbaar voor 22,50. Heemschutleden kunnen het boek bestellen bij Frans Schouten voor de gereduceerde prijs van 18, inclusief verzendkosten via frans@didifrans.nl. De veranda bij café Welgelegen in Eelderwolde. Hotel- café-restaurant Huize Entinge in Zuidlaren. Gerard de Vries en Frans Schouten voor een bedreigde veranda in Nietap. Foto: Eric le Gras

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 7