Twee Drentse Heemschut ters, Gerard de Vries en Frans Schouten, schreven een boek over de caféve randa's in hun provincie. Een rijk geïllustreerd boek over een rijke historie. Ze laten zien wat er nog is en ook hoeveel er helaas verloren is gegaan. Bewust maken Beter gesitueerden AANGENAAM VERPOZEN Eric le Gras De Vries, zelf kleinzoon van een uitbaatster van een café in Assen, benadrukt dat de veranda's veel meer zijn dan een uitbouw van een café of hotel: 'Het zijn symbolen van de dynamische tijd waarin ze gebouwd zijn, met name de periode van rond 1900 en daarna. Mensen kregen toen wat meer vrije tijd en steeds grotere groepen stedelingen konden een fiets aanschaffen of de tram nemen naar het platte land. Je kunt zeggen dat de veranda's het begin van de recreatie en het massatoerisme markeren.' De Vries en Schouten begonnen aan hun boek, dat de titel Aangenaam Verpozenveranda's bij Drentse cafés kreeg, met het inventariseren van verdwenen en nog bestaande veranda's. 'Het was monnikenwerk in het provinciale HOTEL SMIT, VALTHERMOND archief', zegt Schouten: 'Maar toen ik er dieper in dook, was ik verloren. Wat een prachtige, vaak luxueuze ontwerpen en wat een boeiende verhalen. We moesten ons inhouden, het boek had makkelijk flink wat dikker kunnen uitvallen.' De inventarisatie, inclusief historisch beeld materiaal, krijgt veel aandacht, maar het boek is verre van saai en vooral gericht op een breed publiek. Schouten: 'We willen de lezers in de eerste plaats de rijke historie van de veranda's laten zien en daarnaast willen we ze bewust maken van wat er verloren dreigt te gaan. Bij Heemschut werken we doorgaans reactief, we wachten tot er iets mis dreigt te gaan. In de praktijk ben je dan vaak aan de late kant. Proactief werken is effectiever, denk ik.' Schouten licht dat toe: 'Als mensen meer oog krijgen voor het erfgoed in hun omgeving, dan letten ze beter op en komen ze als dat nodig is ook eerder in actie. Dat hopen we met dit boek te bereiken. Daarbij helpt het, dat de periode waarop we ons richten - ongeveer de tijd van 1895 tot de Tweede Wereldoorlog - nog herkenbaar is en aansluit bij bestaande gevoelens van nostalgie. Bescherming door bewustwording, zo kun je het samenvatten.' Maar Aangenaam verpozen is vooral een boek met fraai beeld, mooie verhalen en interessante observaties. Zo zijn veel veranda's te vinden in het noorden van Drenthe, in wat nu de gemeente Tynaarlo is. Logisch, want daar gingen de wat beter gesitueerde inwoners van de stad Groningen naartoe als ze een dagje uit wilden. Oude foto's: uit besproken boek September 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 6