Borgharen, Kasteelstraat 2-6 t r Ronny Bessems is directeur van een evene mentenservicebedrijf en eigenaar van kasteel Borgharen in de gemeente Maastricht. Hij is tevens de drijvende kracht achter een uniek en meerjarig project. Met een grote groep vrijwilligers werkt hij aan de restauratie van het kasteel. Een plan dat zeker meer dan vijftien jaar zal duren. Maar met een lange adem en goede fasering komt het goed, aldus de eigenaar. Landgoed Borgharen telt 3,5 hectare en bestaat naast het kasteel uit negen gebouwen. De oor sprong van het kasteel gaat terug tot het jaar 1000, toen de donjon werd gebouwd. Vanaf 1953 wordt Borgharen niet meer adellijk bewoond. Het vervallen kasteel zal worden teruggebracht naar de staat van voor die tijd. Ook het interieur, waarvan een aantal kamers in 1900 werd ontworpen door Pierre Cuypers, wordt geheel gerestaureerd. Er zijn tevens ruimtes die dateren van voor de periode Cuypers en daardoor wordt straks de gelaagd heid van de bouwgeschiedenis van Borgharen weer goed zichtbaar. Bessems werkt aan het kasteel met een team van vrijwilligers die dezelfde passie hebben als de eigenaar. Slopen, onderhouden, bouwen en schilderen, alles moest worden geleerd. De beloning? Koffie en een flesje bier. En na tuurlijk veel voldoening bij het eindresultaat. Bessems vindt het belangrijk dat oorspronkelijke materialen worden gebruikt. Ook is hij tegen eigentijdse toevoegingen. 'Veel kastelen zijn ver bouwd tot kantoren, hotels en apartementen, maar daardoor gaat het oorspronkelijke karakter verloren', aldus Bessems. 'Dan houdt je slechts een fagade over. Je hebt dan wel een herbe stemming, maar geen authentiek kasteel meer.' Volg de restauratie en lees meer over het kasteel op wwww.kasteelborgharen.nl De wapenkamer, ontworpen door Pierre Cuypers. Foto: John Pletzers 5 HEEMSCHUT September 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 5