Het zal velen zijn ontgaan dat in Nederland tweehonderd jaar geleden werd beslist welke wegen rijksstraatwegen zouden worden. Dat geschiedde door Willem I bij Koninklijk Besluit op 13 maart 1821. Dat besluit was goed voor honderd jaar wegenaanleg en -onderhoud. Historisch perspectief FIETSE PÖUÜE RIJKSSTRAATWEGEN Herman Gelens John van Leuken De wegen die het Besluit van 1821 voor uitbouw beoogden, hadden een wisselend lot. Hun ge schiedenis is nu opgetekend en vastgelegd op de website www.rijksstraatwegen.nl door John van Leuken. Het is geen site voor louter passieve kennisoverdracht: hij bevat alle aanwijzingen om de acht rijksstraatwegen en hun zes zijtakken te fietsen, althans: voor zover nog mogelijk. Aanleiding om John te interviewen en hem eerst de vraag voor te leggen hoe hij op dit bijzondere onderwerp kwam. 'Ik interesseerde me voor ge schiedenis én infrastructuur en ik fietste graag. Ik kwam in aanraking met de rijksstraatwegen en realiseerde me het jubileum als aanleiding voor uit te zetten fietsroutes, daar had ik al ervaring mee. Het voorwerk was vooral computerwerk: bestonden de tracés nog? Vervolgens keek ik welke bezienswaardigheden langs de route te vinden waren. Ik steunde op landschapsorganisaties en historische verenigingen. In een proefroute, Leiden-Utrecht, testte ik mijn werkwijze. Daarna werkte ik successievelijk alle routes uit en testte die: fiets op de trein, route rijden van begin- tot eindstation, met vrouw of vrienden en het resul taat op mijn website zetten. Wie de routes gaat fietsen hoeft geen boek te kopen, je kan dankzij de site zo van start en dan hopelijk doorgaan tot de laatste route is afgewerkt.' John licht toe: 'Openbare wegen bestaan al heel lang. In het Oost Frankische Rijk had je stratae imperiales en in 1158 onderscheidt de wet al viae publicae, openbare wegen. In de Nederlanden heetten deze heerwegen, wegen die de heer toe gankelijk houdt. Daarmee werden ze onder scheiden van buur-, lijt- en notwegen; die konden worden afgesloten en werden in principe alleen Het rijkswegennet in 1914.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 44