Archief bewaard Gemengde tuinstijl Schoonheid, kunst en liefdadigheid Het huis werd in 1914 ontworpen door architect Bert Johan Ouëndag. Deze had een drietal percelen in Laren gekocht, waarschijnlijk als belegging. Leonard Springer werd gevraagd een tuinontwerp te leveren. Het landhuis werd in 1917 afgebeeld in Het Moderne Landhuis in Nederland, samengesteld door Lelyman en Sluyterman. Helaas viel de villa twee keer ten prooi aan brand. Het huidige huis dateert dan ook uit 1939 en is een ontwerp van architect D. de Kam, de huisarchitect van de volgende eigenaren van het landgoed, de familie Röell. Hoewel anders van ontwerp, is de positionering gebleven. Ook dit huis staat centraal bij de beleving van de oorspronkelijke monumentale tuin. Het archief van de tuin, met onder andere het beplantingsschema, is bewaard gebleven, zodat er veel informatie is terug te vinden over de oor spronkelijke aanleg. In 1915 worden de eerste bomen besteld bij de firma Jurissen in Naarden. De presentatietekening, die nu wordt bewaard bij de afdeling Speciale Collecties Wageningen Universiteit, dateert uit 1919. Mogelijk is het een ontwerp waarin aanpassingen zijn voorgesteld. Foto's uit de jaren '20 laten zien dat de omgeving van Nardinclant er vlak na de oplevering heel anders uitzag. Vanuit het huis was er zicht op het dorp Laren en vermoedelijk is de as vanuit het theehuisje in de tuin ook als zicht- as op de toren van de Nederlands Hervormde kerk in het dorp geprojecteerd. Nu resten fraaie coulissen, want na ruim een eeuw is door groei veel veranderd, maar de schoonheid is gebleven. Tuinontwerp van Leonard Springer uit 1919. Bron: Wageningen Universiteit, afdeling Speciale Collecties Het tuinontwerp is een fraai voorbeeld van de zogenaamde gemengde tuinstijl, een stijl die in de periode 1860-1930 werd toegepast en waarin sprake is van de landschappelijke stijl in combinatie met de regelmatige structuren van de formele stijl. Drie formele deeltuinen zijn trapsgewijs gegroepeerd langs een centrale as. Vanaf het terras voert een trap in de as naar een brede, smalle bloementuin die bestond uit een langwerpig gazon met smalle bloembedden en kegelvormige taxussen. Daarna voeren drie trappen via een grastalud, dat nu is beplant met lavendel, naar de rozentuin, een kenmerkend onderdeel van de ontwerpen van Leonard Springer. Achter de rozentuin die is ingedeeld in vierkante vakken, ligt een gemetselde vierkante vijver, omgeven door vakken met diverse bloemen en planten. Het huis is het centrale element, van waaruit de tuin verder is ontworpen. Gazons met paden, heesters, boomgroepen en een enkele vrij- staande exoot kenmerken het landschappelijke deel. Een opvallend lange pergola van bijna honderd meter, met bakstenen zuilen, vormt het verbindende element aan de noordzijde van de tuin. De pergola eindigt op het theehuisje. Verderop ligt, enigszins verdiept en verscholen, de rotstuin. Deze verstilde plek is een uniek stukje aangelegde natuur, waar begeleid verval ingetreden is en waar voorzichtig herstelwerk zaamheden worden uitgevoerd aan de nog aan wezige muren en het zitje. Onlangs zijn hier ook de originele toegangshekken teruggevonden. Nardinclant is altijd nauw verbonden geweest door schoonheid, kunst en liefdadigheid. Na de Tweede Wereldoorlog werd het huis verkocht aan de Zusters Dochters der Wijsheid, een kloosterorde. De familie Blokker, eveneens lange tijd eigenaar, restaureerde de tuin met zorg en aandacht. Els Blokker schonk een grote kunst collectie van haar en wijlen haar echtgenoot aan het nabijgelegen Singer Museum, waar de Collectie Nardinc vanaf volgend jaar in een nieuwe vleugel te zien zal zijn. Het is de wens van de huidige eigenaren om de band met Singer Laren nog meer te versterken. De tuin van de Singer villa was immers ook ont worpen door Leonard Spinger, maar daar niet bewaard. Door ook de kunsten op Nardinclant terug te brengen, ontstaat de ideale sfeer van rust en schoonheid. En dat alles om te delen, aldus huidige eigenaars. De tuin van Nardinclant is niet beschermd, maar vorig jaar wel opgenomen in het bestand van de Nederlandse Tuinen Stichting. Het landgoed aan de Houtweg 25 in Laren is na afspraak te bezichtigen onder begeleiding van een gids in een groep van max. 20 a 25 personen. Via www.amsterdamgarden.com is een ticket eenvoudig te boeken. Speciaal tijdens Open Monumentendag 2021 is Nardinclant extra open. Op zaterdag 11 en zondag 12 september zijn er meerdere rondleidingen van ongeveer een uur. De toegang, na verplichte aanmelding via de website, is gratis. Koffie en thee zijn inbegrepen. De tuin vanaf het eerste terras.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 43