VRAAGT CHERMING Christian Pfeiffer Wanneer wordt erfgoed eigenlijk erfgoed? Het is een vraag die actueler dan ooit lijkt in Nederlands jongste stad Almere. De afgelopen maanden is Heemschut nergens zo druk geweest als in de gemeente Almere. De woningnood, het goedkope geld en het veelvoud daarvan leiden tot een stroom aan nieuwe bouwprojecten die in Almere de nodige beroering geven. De relatief oudste gebouwen van de stad uit de jaren '70 van de vorige eeuw lijken het slachtoffer te worden. De Roef, de Beurs, de Trekvogel: allemaal Almeerse iconen die met sloop worden be dreigd. De Almeerders roeren zich dan ook. Opvallend is de maatschappelijke onrust in Almere-Haven, de oudste wijk van de gemeente. Een projectontwikkelaar wil aan de havenkom een groot flatgebouw neerzetten, aan merkelijk groter en dominanter dan de flat die er nu staat. Het Indisch Veerhuys, op de foto links van de havenkom, moet ervoor wijken. Door de plannen verdwijnt de open havenmond en wordt bewoners aan de haven het uitzicht ontnomen. Almeerders vragen nu de gemeente de haven aan te wijzen als beschermd stadsgezicht. Een van de stedenbouwkundige ideeën achter Almere-Haven is altijd de kleinschaligheid geweest, een idee dat steeds verder uit het oog verloren lijkt te raken. Daarmee dringt de interessante vraag zich op of de steden bouwkundige opzet van Almere-Haven al erfgoed is geworden. Heemschut Flevoland vindt van wel. Volgens de erfgoedbeschermers wordt het tijd om met nieuwe ontwikkelingen in de Haven en andere delen van de stad rekening te gaan houden met het verleden. Foto: Ben te Raa HEEMSCHUT September 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 41