Bedreiging Toekomst Permanente Commissie van Toezicht op de Scheldevaart Lichtopstanden en lichtwachterswoning gemeentelijke monumenten? weggelegd voor de lichtwachters. Die hadden de verantwoordelijkheid om de lichten te laten branden en de misthoorn te bedienen. Op nalatigheid stonden zware straffen. Naast de vuurtorens lieten de Belgen huizen bouwen voor de Nederlandse lichtwachters. Met de tijd kwamen er steeds meer oever- lichten bij. Dit leidde in 1955 tot verwarring: welke lichten waren van België en welke van Nederland dus voor de Nederlandse havens? Uit een inventarisatie blijkt dat er officieel zestig lichten zouden moeten staan, terwijl er in werke lijkheid meer dan honderd brandden langs de Westerschelde! Rond 1970 stopte de groei van de lichtop- standen. Moderne navigatiemiddelen als radar en GPS degradeerden de lichtopstanden tot hulpmiddelen. Investeringen gingen niet langer naar ver-betering van de verlichting, maar naar radartorens en elektronische Ontwerp voor het hoge licht van Kouderkerke uit 1949. Bron: Zeeuws Archief, Middelburg kaarten. Anno 2021 zijn de lichten daardoor overbodig geworden. Slechts een enkele schipper of loods gebruikt de oeverlichten nog om de Westerschelde te bevaren. Door het verlies aan nautisch nut, zijn er in de afgelopen veertig jaar tientallen histor ische lichtopstanden gesloopt. De Neder landse Vuurtoren Vereniging is bezig om de waarde van deze lichtopstanden voor het voetlicht te brengen. Op dit moment zetten zij zich in voor behoud van de bakstenen vuurtorens van Dishoek en Zoutelande en de laatste lichtwachterswoning van Walcheren. Het verlies aan lichtopstanden langs de Westerschelde staat niet op zichzelf. Overal in Nederland zijn oeverlichten gedoofd en ge sloopt. Toch lijkt er een hernieuwde aandacht voor deze oeverlichten. Het afgelopen jaar werd overigens een aantal herbouwd om opnieuw als herkenningspunt bij dag en nacht dienst te doen. Laten we hopen dat deze trend zich doorzet. In 1839 tekenden Nederland en België het officiële Scheidingsverdrag. Over de Schelde werd in artikel 9.1 bepaald dat de waterweg open moest blijven. In artikel 9.3 stond dat Nederland ter compensatie tol mocht heffen op elk schip dat erover voer. Voorts stond in artikel 9.2 van het verdrag over het loodswezen dat zowel Belgische als Nederlandse loodsen zich vrij rond de Schelde mochten vestigen, dus ook in andermans land. Het was aan de binnenvarende gezag voerder om te kiezen voor een Nederlandse of Belgische loods. Van groot belang was de be paling dat het loodswezen en de betonning - de boeien in het vaarwater - van de Westerschelde aan een gemeenschappelijk toezicht werd onderworpen en dat dit door wederzijds daartoe benoemde commissarissen moest worden uitgeoefend. Deze commissie heette: De Permanente Commissie van Toezicht op de Scheldevaart. De commissie bestaat nog steeds. Het orgaan neemt alle besluiten ten aanzien van de Scheldevaart bijvoorbeeld over boeien, radar torens, baggerwerken, maar ook over de toekomst van de oeverlichten. Kaart uit 1890. 'Plan met wijzigingen bebakening ter verbetering van de verlichting in de Westerschelde'. De kaart diende als lesmateriaal voor de loodsen. Bron: Nationaal Archief Den Haag De zeldzame lichtwachterswoning van Dishoek. Het eerste stelsel van lichten uit 1867 bestond uit twaalf oeverlichten en vijf lichtschepen. De lichtopstanden van Dishoek hoorden hierbij. De nabijgelegen lichtopstand van Zoutelande werd in 1875 voor het eerst ontstoken en met de tijd vervangen. De huidige drie bakstenen lichtopstanden dateren uit 1950-1951. De drie vierkanten vuurtorens branden op dit moment nog, maar er zijn plannen deze te doven en dan verliezen ze definitief hun nautische nut. De Belgische eigenaar kan dan overgaan tot afstoting en/of sloop. Tussen de twee vuurtorens van Dishoek staat de laatste wachterswoning van Walcheren. De woning dateert van vlak na de oorlog en is qua exterieur en interieur intact. Zonder bescherming is sloop en nieuwbouw een realistische mogelijkheid. In samenwerking met Heemschut Zeeland heeft de Nederlandse Vuurtoren Vereniging de gemeente Veere gewezen op deze dreiging en gevraagd om de wachterswoning en lichtopstanden te beschermen. Een besluit is nog niet genomen. 39 HEEMSCHUT September 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 39