Op Heemwacht Heemschut in actie In de nieuwe rubriek 'Op Heemwacht' gaan we in gesprek met vrijwilligers van Heemschut; met leden van de pro vinciale commissies en werkgroepen. Wie zijn al die stille krachten achter het werk van Heemschut en wat drijft ze? Op Heemwacht was na de Tweede Wereldoorlog een rubriek in ons blad. De bekende Heemschutsecretaris Ton Koot verzorgde daarin tientallen jaren opiniërende commentaren. De 13e-eeuwse Sint-Janskerk. Op deze hoek moet de aanbouw komen. portefeuille. 'Geweldig werk. Wat een belang rijke stap is geweest, was het plaatsen van het Comeniusmuseum naast het mausoleum en er een verbinding mee maken. Zodat het mauso leum en het museum altijd met elkaar ver bonden zijn. Dat zie ik als een kroon op mijn werk uit mijn wethouderstijd. Toen het dualisme in de lokale politiek werd ingevoerd, ben ik ermee gestopt, ik heb altijd gevonden dat dat lokaal niet kon. Dat vind ik nog steeds. Dat was in 2002'. Na haar politieke carrière vervulde ze een aantal voorzitters- en adviesfuncties en specialiseerde zich in commissariaten. Die ervaring vertaalt zich nu ook nog: voor D66 in Zutphen zet ze zich op de achtergrond in. Een ideale plek, zegt ze lachend: 'Ik kan dingen aangeven, en anderen gaan er dan mee aan de slag.' Alleen al binnen Zutphen is er erfgoedwerk genoeg. De afgelopen jaren hield Heemschut Gelderland zich hier bezig met de slechte staat van een monumentaal pand aan de IJsselkade dat een belangrijke rol speelde in het leven van Het behoud van de Meisjesvakschool is een groot succes. Walraven van Hall, de 'bankier van het verzet'. Het is ondertussen prachtig gerestaureerd. Daarnaast participeerde Heemschut in de Vakgroep Groen Erfgoed Zutphen en waren er grote zorgen over het Geelvinck Muziek Museum. 'Recent zijn daar de plannen voor een afschuwelijke uitbouw aan de 13e-eeuwse Sint-Janskerk bijgekomen. Daarvoor is zelfs een negatief advies van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, maar vooralsnog lijkt de gemeente vast te houden aan de plannen.' Een groot succes daarentegen is de redding van de beeldbepalende Meisjesvakschool, vlak buiten het historische centrum. Maud: 'Sinds kort zijn de sloopplannen voor de school uit 1921 definitief van de baan en mag alleen met behoud van het huidige gebouw een nieuwe bestemming worden gezocht. Dat heeft een meerderheid van de gemeenteraad be sloten. Een succes!' Ze vervolgt: 'Ook hier in Zutphen ontbreekt het echter aan een lange- termijnvisie, dat geldt overigens ook landelijk. Al die zonnevelden en bouwplannen. We moeten altijd goed blijven nadenken hoe we de toekomst zien en daarnaar handelen. Met kwaliteit en erfgoed', aldus Maud Arkesteijn. 37 HEEMSCHUT September 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 37