MAUD ARKESTEIJN TACTISCH EN MET GEVOEL Ze kan slecht tegen onrecht en gebrek aan visie en gebruikt haar jarenlange politieke ervaring om actief voor erfgoed te strijden. Binnen Heemschut is ze een van de meest markante vrijwilligers: Maud Arkesteijn, voorzitter van Heemschut Gelderland. We maken een ronde door haar woonplaats Zutphen. Politieke en bestuurlijke ervaring OP HEEMWACHT a f Tekst en foto's: Christian Pfeiffer HEEMSCHUT September 2021 'Erfgoed is voor morgen. Voor overmorgen. De lange termijn'. Het is een van de eerste stellingen die Maud Arkesteijn (76) neerlegt, nog voordat het interview is begonnen. Ze windt er geen doekjes om. Wie met haar om tafel zit, hoeft niet lang na te denken hoe Maud in de onderhandelingen zit. Helder, recht door zee en met een strategie. 'Of ik mezelf als politiek dier zie? Nee, denk ik, wellicht wel. Ik kan in ieder geval slecht tegen onrecht. Vaak overheerst het korte-termijn-denken, het snel geld ver dienen zonder dat duidelijk is wat de gevolgen op langere termijn zijn. Neem hier, in Zutphen, er is onvoldoende visie hoe wij met de stad op de langere termijn moeten omgaan.' Al komt Maud niet uit Zutphen, ze woont er nu tien jaar en heeft een grote liefde ontwikkeld voor de stad aan de IJssel. Als stadsrondleider wandelt ze geregeld met belangstellenden. Het gaat van de monumentale Walburgiskerk, naar het Hof van Heeckeren, langs de vele stukjes middeleeuwse stadsmuur en via prachtige binnenhoven. Onderweg vertelt ze over de indrukwekkende geschiedenis van de stad en in dit geval ook haar Heemschutwerk: 'We kwamen zo'n tien jaar geleden in Zutphen wonen en ik had me al een paar keer aangemeld als vrijwilliger voor Heemschut. Steeds hoorde ik niks. Totdat ik op een dag werd gebeld dat er ruzie was binnen de Gelderse commissie en of ik, met mijn bestuurlijke ervaring, een rol kon spelen in het oplossen Dat heb ik gedaan. Ik ben aan de slag gegaan en heb gesprekken gevoerd. Daarin moet je altijd duidelijk zijn: wat kan, dat kan. Maar wat niet kan, dat kan ook niet. Uiteindelijk heeft dat geleid tot het opstappen van een aantal mensen. Daarna zijn we weer gaan bouwen aan de commissie en nu hebben we een mooie groep mensen bij elkaar.' Want bestuurlijk opereren, dat is Maud op het lijf geschreven. Voor Zutphen woonde ze in Naarden waar ze vanaf het begin van de jaren '80 voor D66 in de gemeenteraad zat. Later werd ze wethouder in de Gooise vesting stad met onder meer cultuur in haar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 36