Leugendeur Koepelkamer en pronkkamer Verspreid door de boerderij zijn een achttal bedsteden die door de heer zorgvuldig zijn gerestaureerd en in originele staat ingericht. Uit een schenking van de heer Van IJken uit Eemnes werden aan Heemschut Noord-Holland middelen beschikbaar om in te zetten voor een monumentaal pand in Noord-Holland. In overleg is gekozen om een beschrijving van de stolp boerderij op te stellen, met vooral aandacht voor het interieur. Daartoe heeft Heemschut contact gezocht met Bureau Helsdingen in Vianen, specialisten in agrarisch erfgoed. Dit artikel is daarvan de korte weerslag. Dit type stolpboerderij heeft de stal en grote darsdeuren aan de achterzijde. Daardoor trekt de prominente en rijk gedetailleerde symme trische voorgevel veel aandacht. Opvallend zijn de erker en de klokgevel met klauwstukken met het bouwjaar Anno 1879. De stolp heeft een hoog schilddak van meer dan zestien meter met aan de straatzijde een kenmerkende getoogde 'spiegel' met zwarte kruispannen en een rijk uitgevoerde ronde schoorsteen. Opvallend zijn de twee voordeuren. Een daar van is een zogenaamde leugendeur en die zit er louter voor de symmetrie. In de bouwperiode van de boerderij werd in Nederland volop ge- experimenteerd met nieuwe bouwmaterialen en dat is bij Welgelegen ook het geval. De voor gevel is opgetrokken met rode kunstzandsteen van de Nederlandse Kunstzandsteen fabriek bij Velsen. De grote vormvastheid van de steen maakte het mogelijk de muren met een zeer dunne voeg op te trekken. Naast de ongeschonden buitenkant, is vooral het historische interieur van deze boerderij uniek te noemen. De boerderij is in 1989 gekocht door de heer Henk Sloëtjes, die de boerderij in de loop der jaren op historisch verantwoorde wijze liefdevol heeft gerestaureerd en ingericht met respect voor het interieur onder de motto's 'oud maar netjes' en 'afblijven'. De boerderij is daardoor een uniek voorbeeld van een interieur ensemble, met museale kwaliteit. Dergelijke objecten zijn een kostbaar en kwetsbaar erfgoed waar Heemschut terecht aandacht voor vraagt. Het voorhuis bestaat uit een aantal authen tieke vertrekken zoals een pronkkamer, een HEEMSCHUT 34 September 2021 De zomerkamer is ingericht als slaapkamer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 34