WEDEROPBOUW MEANDER VOOR DE GEK! BOEKENNIEUWS Stichting Oud Deventer vestigt met dit boek aandacht op de wederopbouwarchitectuur. Het laat zien hoe in Deventer landelijke ont wikkelingen op het gebied van bouwen en wonen in de periode van 1945 tot 1963 hun be slag kregen. Er is aandacht voor verschillende typen gebouwen, villa's, rijtjeshuizen en ge bouwen met een stedelijke functie, maar ook voor de wijkgedachte en voor groene linten die kenmerkend zijn voor de verbindende structuur van de naoorlogse snel groeiende stad. Sommige gebouwen vertellen het verhaal van de beschadigde historische binnenstad, zoals het gebouw van het Deventer Onderlinge Ziekenfonds, ontworpen door architect Postma. Deze zijn inmiddels iconisch geworden. Met deze uitgave pleit de stichting ook voor bescherming van een aantal van deze bijzondere ensembles. De wederopbouw architectuur is immers mede bepalend voor het aanzicht van de stad. Het boek is onder andere verkrijgbaar bij boekhandel Praamstra in Deventer en ook online te bestellen via www.boekhandelpraamstra.nl. De hardcover uitgave telt 136 pagina's met fraaie kleurenfoto's en kost 17,50. Op 20 april verscheen een prachtig stripboek over de geschiedenis van Rheden, gemaakt dankzij het prijzengeld van 25.000,- van de BNG Bank Erfgoedprijs die Rheden in 2019 heeft gewonnen. Het verhaal is geschreven door Marq van Broekhoven en getekend door Irene Berbee. Zij werden begeleid door een team plaatselijke vrijwilligers en leden van het gemeentelijke erfgoedteam. De hoofdpersoon is Meander, een klein, on sterfelijk boswezen dat leeft in de oneindige bossen van de Veluwezoom. Samen met zijn altijd hongerige gezel Xander gaat hij op zoek naar redding voor de oereik die wordt bedreigd en ze nemen de lezer mee door de geschiedenis van Rheden. Ze ontmoeten de eerste inwoners, de Franken, die een Romeinse goudschat verbergen, gaan op audiëntie bij koning stadhouder Willem III en ontmoeten tijdens hun avontuur allerlei kleurrijke historische figuren. En die oereik? Het antwoord staat in het boek! De strip kost 9,95 en is in Rheden te koop bij de lokale boekhandels en sommige supermarkten of te bestellen via de uitgever: www.syndikaat.nl. Het begon allemaal met een lezing over follies door folliekenner en voorzitter van de Donder- berggroep Wim Meulenkamp. Jaren later be sloten Edith Gerritsma en Andrea Hijmans een boek te wijden aan dit onderwerp. Sommige mensen willen een tempeltje in de tuin of een hagelnieuwe ruïne. Follies worden ze genoemd, oftewel dwaasheden: rare, onverwachte en vaak maffe bouwwerken, zonder functie of in elk geval niet gebouwd vanuit nuttigheidsdenken. Ze passen in een nog springlevende traditie die teruggaat tot de 18e eeuw. Ons land blijkt er vol mee te staan. Wat waren en zijn de motieven om een follie te bouwen en hoe zorg je dat deze 'monumenten van de toekomst' behouden blijven? Het zijn enkele vragen die aan bod komen. Het is een verrassend boek, vol met dwaasheden op onverwachte plekken. Heemschut maakte deze uitgave mede mogelijk met een financiële bijdrage. De uitgave telt 208 pagina's met veel mooie kleurenfoto's en is te bestellen voor 34,95, inclusief verzendkosten via www.folliesinnederland.n l. .^Tekeningen: Irene Berbee Edith Gemtsma Fotografie Andrea Hiimans Teksten HEEMSCHUT 3 2 September 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 32