Toekomstplannen Koning noemt de Atlantikwall 'een vergeten monument'. Alleen Huisduinen heeft er een museum aan gewijd. In ons land zijn diverse overblijfselen te vinden, in Santpoort, Egmond, de Schnellbootbunker in IJmuiden, Hoek van Holland, Noordwijk en Scheveningen bijvoor beeld. 'Dit is redelijk centraal binnen de Atlantik wall, je kunt over de eilanden uitzwerven of naar beneden zakken. In Den Helder hebben we verder de Kroontjesbunker, daar zijn er maar drie van in de hele Atlantikwall, nog een in Denemarken en een in Frankrijk. De lucht verdediging van de hele omgeving werd van hieruit verzorgd. De Zandloper is ook zo'n bunker, M219 heet die, daar moesten kanonnen op van de ontmantelde Gneisenau, zoals vaker werd gedaan met scheepsgeschut. Bijna een vrachtwagen met zand kwam eruit. Het is nu een klein museum.' Onder het gebouw ligt een grote kelder, waarin jarenlang een halve meter water heeft gestaan. Er hangt een bijzondere sfeer en wat de plannen ermee zijn weet Koning nog niet. Voor de boven grondse vleugel die wordt opgeknapt is wel een bestemming verzonnen: bij de Stelling Den Helder. 'De Stelling van Amsterdam is Unesco-werelderfgoed, maar wij hadden dat eigenlijk ook moeten zijn!' De Stichting Erfgoed Den Helder beheert alle forten en verdedigingswerken in en om de marinestad, op Fort Erfprins na, dat nog bij de marine in gebruik is. Het vastgoed is in handen van de gemeente, de club van Koning doet het beheer. Het administratiegebouw is eigendom van BOEi. 'Aan de ene kant van de muur laten we de oorlog zien in chronologische volgorde; aan de andere kant de Atlantikwall van Noorwegen tot Biarritz met foto's en schaalmodellen. En in het midden laten we de oorlog zien, met accent op Den Helder. Het is best een heftig verhaal dat over Den Helder te vertellen is.' Dat gebeurt aan de hand van het boek van de journalist Anthony van Kampen die er woonde. Aan het plafond hangt de vleugel van een neergestorte Messerschmidt, eronder de motor van een Lancaster-bommenwerper. In een audiovisuele presentatie komen getuigen van de oorlog aan het woord. Den Helder is 177 keer gebombar deerd. Voor de oorlog telde het 36.000 inwoners, na de oorlog 5.000. Het 'tempelfront' van het /Sink voormalige administratie gebouw. De grote zaal bevat een aantal aparte hokjes. In de kelders heeft jarenlang water gestaan. 29 HEEMSCHUT September 2021 erfgoedlogies. 'We denken aan drie van dergelijke logies, het zijn ingewikkelde tijden dus daar hebben we nu geen haast mee.' De publieke belangstelling voor het Atlantikwall Centrum wisselt. Soms kan je er figuurlijk een kanon afschieten, maar op deze doorsnee dag druppelen toch enkele tientallen bezoekers binnen. Ze combineren een bezoek met het 300 meter verderop gelegen imposante Fort Kijkduin. Wat Koning betreft mogen de Nieuwediepers, zoals inwoners van Den Helder zich noemen, wel wat nieuwsgieriger zijn naar het vorig jaar in de ruïne geopende centrum. Bezoekers komen voor het overige overal vandaan. Onder hen ook Duitse toeristen. Koning had met een van hen een bijzondere ervaring. 'Die was blijkbaar on kundig van de geschiedenis, want hij ontkende dat Duitsland ooit Nederland had bezet!' Informatie is te vinden op: www.atlantikwallcentrum.nl. Peter Schat is lid van Heemschut Noord-Holland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 29