Den Helder is niet het noordelijkste puntje van Noord-Holland, dat is Texel. Maar het voelt wel zo omdat alle doorgaande wegen doodlopen op de steiger van de Teso-pont. In één opzicht ligt Den Helder echter lekker centraal, in het midden van de Atlantikwall. Brand Exploitatie Tekst en foto's: Peter Schat ATLANTIKWALL CENTRUM het Atlantikwall Centrum is gewijd. Achter een gemetselde toegangspoort in Huis duinen toont een tot woonblok omgebouwde loods op de kopse kant het wapen van de Kriegsmarine. Hier werd het geschut onder houden dat in de regio stond opgesteld. Ervoor ligt een parkeerplaats en links staat de ruïne van wat in de volksmond het casino cq. het bordeel van de Duitsers is gaan heten. Binnen loopt André Koning rond, directeur/ bestuurder van de Stichting Erfgoed Den Helder waar het gebouw onder valt. 'Je kreeg al snel het verhaal dat hier allemaal spannende dingen waren gebeurd. Er was een grote zaal met allemaal aparte hokjes. Iedereen dacht dat het een soort militair bordeel was, maar het was gewoon een administratiegebouw.' Het neoclassicistische gebouw verrees in 1942, werd na de oorlog door de artillerie van de landmacht gebruikt, waarna de marine het overnam en het vervolgens jarenlang leeg stond. Het desolate gebouw nodigde uit tot vandalisme en in 2009 verviel het door een brand tot ruïne. Koning: 'De uitstraling en de bouw roept altijd de vraag op of Albert Speer, de architect van het Derde Rijk, bij het ont werp betrokken was. Zou Speer zich bemoeid hebben met een gebouw in Huisduinen? Maar goed, we houden het er maar in. Elders in Europa zijn gelijkvormige gebouwen. De Julianakazerne in Den Haag is ook een beetje zo'n typisch gebouw. Zie je de lateien tussen de ramen? Dat zijn gewoon betonnen afscheidingspalen uit het weiland, de gaten voor het ijzerdraad zitten er nog in. De buiten kant van de pijlers is bekleed met terrazzo- werk. Er was nog wel iets van bouwmaterialen in de oorlogsjaren. Het was toen wij erin trokken een grote kale ruïne met brand- vlekken. Het is aardig de ruïne de ruïne te laten, dus er is een gebouw in het gebouw gemaakt.' Den Helder is sinds 1989 de woonplaats van André Koning, geboren en getogen in Beverwijk. 'Ik ben weg- en waterbouwer en die hadden ze nodig bij Defensie. Een jaar of tien geleden werd ik 57, het was toen rustig bij Defensie.' Hij vloeide af en werd vrijwilliger De Duitsers bouwden de verdedigingslinie in de Tweede Wereldoorlog langs de westelijke grens van hun Derde Rijk, van de Golf van Biskaje tot de Noordkaap. Een bouwwerk van ongekende schaal dat in hetzelfde ongekende tempo is aangelegd als waarin het na de oorlog verdween. Aandenkens aan een besmet ver leden. Er zijn echter nog vele restanten van dit omstreden erfgoed, waaraan in Den Helder André Koning in het Atlantikwall centrum. HEEMSCHUT 28 September 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 28