RUTTE 4 COLUMN HEEMSCHUT HEET IN HET 2e KWARTAAL DE VOLGENDE NIEUWE LEDEN VAN HARTE WELKOM: De heer P.L. van den Berge, Blokker De heer A. van Eekelen, Bergen op Zoom De heer H. Klip, Tiel De heer R. Kingma, Haarlem De heer C. Klaver, Twisk De heer W. van Venetië, Rotterdam Historische Stichting De Cromme Leeck, Wognum De heer V.C. Kay, Twisk De heer B. Keulen, Zwolle De heer E. Grooters, Oud Alblas Mevrouw M. de Loos, Amsterdam Si-No Makelaardij, Wijk bij Duurstede De heer D.J.C.H. van Dam, Alphen aan den Rijn Mevrouw J. Klooker, Groningen De heer R. Bertrams, Amsterdam Mevrouw W.F. de Jong, Houwerzijl Mevrouw E. Doting, Haren De heer J.J. Sappelli, Berkel en Rodenrijs Mevrouw K. Fijn van Draat, Lochem De heer J.J. Steensma, Utrecht Mevrouw S. Bosman, Emmeloord Mevrouw S. Olivierse, Alkmaar De heer N. de Wit, Tilburg De heer P. Fontijn, Druten De heer mr. J.H.A. Hazelhoff, Wildervank Heemkundekring Jan uten Houte, Etten-Leur De heer P.C. van Leerdam, Austerlitz De heer P.J. Sigtermans, Bilthoven Mevrouw I.G.M.M. Tooren, Almere Mevrouw G. van 't Hoff, Amsterdam De heer H.J. Over de Linden, Weesp Heemkundekring Maasdorpen in de Gemeente Lith, Lith De heer C. Peterse, Loppersum Mevrouw A. Haaze, Lemmer M. van den Berg, Amsterdam Mevrouw M. Wagemakers, Huissen Mevrouw H. Schoch, 's-Gravenhage MevrouwJ.P.T. Schleiffert, Leeuwarden De heer F. Veldmeijer, Leeuwarden De heer A. Wijland, De Stapel Mevrouw D. ter Avest, Twisk De heer P. Boomgaard, Amsterdam De heer P. Prinssen, Hilversum Omgevingsdienst Midden-Holland, Gouda De heer H. Honing, Huizen De heer H. Streuer, Amsterdam De heer L.A.C. de Blaay, Rotterdam De heer W. Boerefijn, Arnhem De heer R.P. Uunk, Zwolle De heer L. Reissenweber, Montreal, Canada Mevrouw C.C. Rozendaal, Vledder De heer Z. de Jong, Huis ter Heide De heer M. Hilberink, Mantinge Heemkundevereniging De Heerlijkheid Herlaar, Sint-Michielsgestel De heer en mevrouw Herold-Rolken, Wijk bij Duurstede Het gaat er dus toch van komen, gezien de politieke verhoudingen kon het ook moeilijk anders: weer vier jaar VVD, D66 en nog wat. Radicaal links of groen zal het nooit worden, dat wil de kiezer niet. Maar wat zal het wel worden? Het traditionele idee van links en rechts in de politiek betekent eigenlijk niets meer. Arbeidersbeweging is een archaïsch woord geworden en rechts, ja, wat is dat eigenlijk? Toch niet die kapitalist met een dikke buik en een gouden horlogeketting, met op de achtergrond rokende fabrieks schoorstenen. In elk geval mogen die schoor stenen binnenkort niet meer roken. Het neoliberale beleid van drie keer Rutte heeft ongekende ravage aangericht en het zal mij benieuwen of Rutte 4 die schade gaat herstellen. Het Ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu is in 2010 afgeschaft, met dramatische gevolgen. De jeugdzorg heeft door bezuinigingen en decentralisering een niveau bereikt dat onwaardig is voor een beschaafd land. De ouderenzorg en het onderwijs verkeren eveneens in nood. Het klimaat is misschien wel ons grootste probleem, maar daar heeft de Nederlandse regering betrekkelijk weinig invloed op. Zelfs de ellende die door onze bio-industrie wordt veroorzaakt, kan alleen echt opgelost worden met fundamenteel nieuw Europees landbouwbeleid. De kwaliteit van onze leefomgeving wordt op de korte termijn bepaald door de kleine dingen. In elk nummer van Bouwwereld lees ik bemoedigende artikelen over de meest fantastische renovatieprojecten. Je zou haast gaan denken dat er sprake is van door dacht beleid. Helaas is dat niet het geval. De Erfgoedvereniging Heemschut bericht mij vier keer per jaar over de ware stand van zaken. Om de donateurs niet te ontmoedigen probeert de redactie van Heemschut natuurlijk lichtpuntjes te vinden, maar de voortgaande verwoesting van het erfgoed is in feite uiterst zorgwekkend. Het gaat altijd om falend gemeentelijk beleid. Ook de monumentenzorg is volledig gedecen traliseerd, waarbij de provincies toezicht moeten houden op de gemeenten. Dat gebeurt niet en voor de meeste wethouders is erfgoed niet hun grootste zorg. Het besef dat erfgoed in hoge mate bijdraagt aan de kwaliteit van de leefomgeving ontbreekt meestal volledig. Ondernemers met mooie praatjes zijn van harte welkom op het stadhuis. Waarna protesterende burgers aan het kortste eind trekken. Als de ruimtelijke ordening terugkeert in het regerings beleid, de Tweede Kamer heeft daarop aan gedrongen, zou Rutte 4 veel kunnen leren van de Heemschutters, die al een eeuw lang op de bres staan voor de schoonheid van ons land. Vincent van Rossem is architectuur historicus en houder van de Ton Koot- penning van Heemschut. Foto: Froukje Klomp 27 HEEMSCHUT September 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 27