HEEMSCHUT BERICHTEN VAN LEDEN Cementindustrie Schoolgebouw Binnenste Buiten Soestdijk (I) Soestdijk (II) LEDENNIEUWS Heemschut nummer 2 is wederom een mooie compilatie van nieuws en wetenswaardigheden op erfgoedgebied geworden. Echter toch wil ik commentaar leveren op het onderwerp Limburg en de aanvraag tot benoeming van rijksmonument van het ENCI complex in Maastricht op pagina 14. Op zich een goede zaak als dit industrieel complex voor de toekomst, met gewijzigd gebruik, be houden blijft. Maar de opmerking dat de ENCI een cruciale rol heeft gespeeld bij de wederopbouw van Nederland is maar gedeeltelijk juist. De totale cementindustrie heeft inderdaad een belangrijke rol gespeeld, waarbij ook de ENCI met Portland cement. Echter Hoogovencement heeft een gelijk waardige zo niet belangrijkere rol gespeeld voor de infrastructuur, woningbouw en kunstwerken, waarbij dit eerste, min of meer, circulaire materiaal (component hoogovenslak) gebruikt werd. Kortom het is zeker dat de (ook door Dyckerhof) gesloten fabriek in IJmuiden eveneens het predi- caat industrieel monument verdient. Jarenlang is de ENCI Maastricht als medeaandeelhouder van de CEMIJ IJmuiden door winstdeling in bepaalde mate overeind gehouden. Wim van Klaveren Onze dochter Isabelle van elf jaar krijgt de liefde voor erfgoed en monumenten met de paplepel ingegeven. Het helpt dat we zelf in een rijks monument in het prachtige Langbroek wonen. Isabelle wil architect worden en later duurzame huizen gaan (ver-)bouwen. Toen wij laatst langs het oude schoolgebouw in Elst (gemeente Rhenen) reden, reageerde ze dan ook heel verontwaardigd dat de gemeente overweegt om het gebouw te slopen. Dat kon toch anders. Op school had ze net geleerd hoe je een formele brief moest schrijven, dus stuurde ze direct een brief naar de burge- De CEMIJ in IJmuiden. Foto: Uit boek Cement in Nederland, 1971 HEEMSCHUT 26 September 2021 meester van Rhenen. De jongste generatie Heemschutters komt eraan. Renate Cevaal Zie de achterpagina van dit nummer. In het tv programma Binnenste Buiten worden vaak oudere gebouwen getoond, zoals kerken, gemalen, wasserijen, kleinere kantoren, industrie gebouwtjes, theater en andere werkruimtes die een woonfunctie als herbestemming hebben. Die gebouwen zijn door een particulier of door een projectontwikkelaar opgeknapt. Heel inspirerend. Misschien leuk als gratis PR voor Heemschut? Nelleke Zitman-Elferink 'Voor Koning en Vaderland' dat is het devies voor onze soldaten waar ook ter wereld. Ik heb me altijd verbaasd over het verkopen van Paleis Soestdijk. 'Geef' het paleis terug aan het volk en dan in het bijzonder aan onze mannen en vrouwen die overal ter wereld strijden voor onze veiligheid en hieraan regelmatig trauma's overhouden (PTSS) of nog erger blijvend invalide raken. Maak er een revalidatie- en zorgcentrum van. In ieder geval een plek waar onze soldaten kunnen revalideren, tot rust kunnen komen en zo nodig tijdelijk/blijvend kunnen vertoeven na hun pensioen. Ze verdienen het!!! Wim Dijkman Graag Paleis Soestdijk terug naar de Staat en dan naar Staatsbosbeheer. In West Nederland hebben we allemaal behoefte aan park- en boswandelingen. Even weg van de Wifi en de drukte. Grote evenementen is verleden tijd. Natuur wordt nu populair. Laetitia Jansen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 26