Bufferzones Hoe nu verder Pier Bosch is lid van de werkgroep Post '65 en van Heemschut Groningen. van het aangrenzende complex? Zijn er in de betreffende Omgevingsverordening concrete voorwaarden gesteld over het voorkómen van eventuele aantastingen of bedreigingen door werkzaamheden bij de buren? Vooral in Groningen zijn in de omschrijvingen van aangrenzende terreinen, zoals landbouw gronden, buiten het complex benoemd als 'buffer'. Dat kan zijn om ongewenste ont wikkelingen als ontwatering of vermesting van het monumentale groen tegen te gaan. Maar ook om bijvoorbeeld gronden die een historische (gebruiks)relatie met de buiten plaats hebben, veilig te stellen of als visuele buffer om het zicht op het huis te beschermen. Een betere bescherming van de buitenplaatsen begint met het compleet en actueel maken van de beschrijvingen, waarderingen en be grenzingen in het Rijksmonumentenregister. En daarna is het zaak om ook de kwetsbare omgeving te beschermen door het goed in het ruimtelijk beleid te verankeren. Het concreet uitzoeken daarvan zou wellicht iets kunnen zijn voor een stage- of afstudeeropdracht. In Noord Nederland nodigt Heemschut Groningen eigenaren, belangenverenigingen en erfgoed organisaties van harte uit om dit gezamenlijk op te pakken en bevindingen voor te leggen aan de verantwoordelijke overheden. En mogelijk worden collega organisaties ook in andere provincies daardoor gestimuleerd. De groenstructuur en monumentale boom bij Iwema-Steenhuis in Tolbert zijn niet beschermd. Tussen de drie noordelijke provincies zijn grote verschillen in de volledigheid en kwaliteit van de beschrijvingen, de begrenzing en de waardering van het monument of het complex in het Rijksmonumentenregister. Vooral de oudere beschrijvingen uit de jaren '70 zijn toe aan actualisering. Meerdere gebouwen op een buitenplaats zijn soms niet samengevoegd tot een complex. Losse gebouwen, (groene) objecten en structuren binnen de begrenzing moeten integraal in één beschrijving worden opgenomen. Ook landschaphistorische waarden buiten het complex moeten als 'buffer' worden betrokken bij het complex. De beschrijving van de omgrenzing moet duidelijker en concreter in verband met de bescherming van het begeleidende groen. Alle relevante te beschermen waarden, ook die buiten het complex moeten worden vast gelegd in omgevingsplannen en/of de omgevingsverordeningen. y' 23 HEEMSCHUT September 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 23