BUITENPLAATSEN BETER BESCHERMEN Onderzoek in het Rijksmonu- mentenregister naar de mate van bescherming van groene objecten en structuren bij een tachtigtal stinzen, states, borgen en have zaten in Noord-Nederland en via Google Earth leverde een aantal verbeterpunten op. De begrenzing van de ensembles moet beter vastgelegd worden. s - n - v- vSr 1 Omringend landschap Wijzigingen in de situatie Bescherming tegen dreigingen iw. r *1 .te» 1 .'X'V.t '£NV'r' gROenrONd - Tekst en foto's: Pier Bosch De meeste uit de jaren '70 daterende beschrij vingen en waarderingen van monumentale complexen in het Rijksregister zijn zeer summier. Ze beperken zich slechts tot het gebouw of het gebouwencomplex. De onmiddellijke om geving, vaak met mooie oude bomen, boom groepen, lanen of windsingels en zichtlijnen die tezamen een waardevol en beschermens- waardig ensemble vormen, wordt nauwelijks in de beschrijving meegenomen. Tenzij het bijzondere tuinen en parken betreft van een tuinarchitect als Roodbaard. Pas na 2000 worden de monumentale tuinen en parken niet alleen uitvoeriger beschreven, gewaardeerd en begrensd, maar zijn de rode en groene waarden ook meer in samenhang begrensd tot een complex. In Drenthe betreft dit overigens opvallend vaak eigendommen van vooral grote organisaties en instellingen die kennelijk eerder de weg vonden naar de herijking. De laatste jaren wordt meer over de grenzen heen gekeken en worden ook landschap- historisch belangrijke weilandjes, bosjes, lanen, structuren, grachtsystemen, zichtlijnen en de relaties met een kerk, het dorp of een terp in dergelijke beschrijvingen opgenomen. Soms wordt de buitenplaats de drager van een be schermd dorpsgezicht genoemd. Maar ook typische landschapswaarden als het zicht op groene eilandjes in de open ruimte, de visuele waarde, de openheid, de silhouetwerking, de ensemblewaarde en de omringende land schapsstructuur komen aan de orde. In dat verband duiken benamingen op als 'landgoed gordel' of een 'toeristisch-recreatief aan trekkelijke zone' omdat die van groot, ook economisch, belang zijn voor toerisme en recreatie. Omdat de laatste jaren op en rond monumen tale buitenplaatsen in vooral Friesland veel tuinen en parken naar ontwerpen van bekende tuin- en landschapsarchitecten zijn gerestau reerd, gereconstrueerd of soms zijn uitgebreid, is een actualisering van de huidige - vaak achterhaalde - beschrijvingen en begrenzingen van tuin, park of complex noodzakelijk. Want als die niet zijn aangepast in het Rijksmonu- mentenregister komt de uitvoering van plannen vaak niet in aanmerking voor subsidies. HEEMSCHUT 22 September 2021 Oprukkende bebouwing, verkeers- en recreatiedruk, ontwatering, de komst van zonneparken en dergelijke zijn formeel moeilijk tegen te houden als de kwetsbare waarden en de begrenzingen van het monumentale erf goed niet goed vastliggen in de beschrijvingen. Achterhaalde of niet complete teksten in het Rijksmonumentenregister bieden te weinig wettelijke bescherming van het groen tegen nieuwe ontwikkelingen. Is in de planologische bestemming van omringende percelen wel rekening gehouden met de kwetsbare waarden 'V/x De omgeving van Dekamastate in Jelsum is onderdeel va het rijksmonumentale complex en voldoende beschermd. Foto: Albert Speelman

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 22