Komt de tram terug naar Enschede? Het antwoord is kort: jazeker! Maar nu volgt de laatste en grootste uitdaging: de realisatie van een tramlijn van het centrum naar Roombeek. Daarmee kan een cultuur historisch icoon terugkomen op de zogenaamde Cultuurmijl. En dat alles het liefst precies in 2025. De tramwagon in gebruik als tuinhuis in Overdinkel. IN TRAM TERUG ENSCHEDE Karel Loeff De route bedraagt exact 1.1 kilometer en loopt via de Oude Markt in het stadscentrum van Enschede via het Muziekkwartier, Rijksmuseum Twenthe en de Museumfabriek naar de voor malige dekenfabriek Tetem en kunstacademie AKI/ArtEZ in de wijk Roombeek. Dat is het initiatief van een aantal bevlogen erfgoed liefhebbers. Een ambitieus plan, want de aanleg van een spoor in de publieke ruimte is in Nederland zelden eerder vertoond. Jan Astrego, tevens lid van Heemschut Overijssel, is een van de initiatiefnemers. Het idee kreeg vorm bij het terugvinden van de originele tram wagon. Die was in gebruik als zomerhuisje, verstopt ergens in Overdinkel. Adriaan Jassies, eigenaar van een winkel in galanterieën, had de tramwagen in 1933 gekocht en over laten brengen naar zijn erf. Vanuit de tram was er eens een mooi uitzicht over de Dinkel. Sinds 1983 werden door de Tramweg-Stichting, werkgroep Enschede, pogingen gedaan de wagon te kopen. In 2016 was het dan eindelijk zover. Toen werd de wagenbak overgebracht naar een depot in Nagele. HEEMSCHUT 20 September 2021

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2021 | | pagina 20